• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://plus.google.com/u/0/+VehbiAk%C5%9Fit
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
VEHBİ AKŞİT
Kategoriler
Site Haritası
ŞİFÂ-İ ŞERİF DERSLERİ
Örnek Nesil
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126
Aile Hayatı

Fransızca Site
İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
İbrahim Halveti
ibrahim halveti
Vav ve Elif

"Vekaletle kurban vesilesiyle binlerce insan İslam'ı seçti"

2015 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Bölge Toplantısı İzmir’de Yapıldı.

 Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından organize edilen Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu çerçevesinde, ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın kurban ibadetini yerine getirmelerine yardımcı olmak amacıyla düzenlenen yurt içi bölge toplantıları kapsamında 2015 yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım Bölge Toplantısı; T.D.V. Mütevelli Heyeti II. Başkanı Mazhar Bilgin ile İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Uşak, Denizli illerinde görev yapan il müftüleri, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, vaizler, şube müdürleri ve din görevlilerinin katılımlarıyla, 10 Eylül 2015 Perşembe günü İzmir Narlıdere Huzurevi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Hafız Ahmet YÜKSEL’in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantı, İl Müftü Vekili Muharrem GÜL’ün açılış konuşmalarıyla devam etti. Türkiye Diyanet Vakfının tanıtım filmi gösteriminin ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen, T.D.V. Mütevelli Heyeti II. Başkanı Mazhar BİLGİN, , konuşmasına terör olayları nedeniyle şehit olan asker ve polislere Allah'tan rahmet dileyerek, şehit yakınlarına ve milletimize sabırlar dileyerek başladı.

Bilgin, dünyanın fakir coğrafyalarında yönünü Türkiye'ye dönen ve merhamet bekleyen topluluklar olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Biz büyük bir aileyiz, büyük bir ümmetiz. Türkiye bütün ümmet için önemli. Onun için rahatsız ediliyoruz. Onun için huzurumuz bozulmak isteniyor." dedi.

Kurban ibadetinin önemli olduğunu, vekâletle kurban kesiminin de insanların hidayetine vesile olduğunu vurgulayan Bilgin, "Kurban bir sevgi selamıdır. Bir İslam kardeşliği için çok önemli bir vesiledir. Her gittiği yere selam götürürken, hayır duası getiriyoruz. Bir parça kurban eti diye deyip geçmeyiniz. Vekâletle kurban eti vesilesiyle bugüne kadar binlerce insan İslam'ı seçti. İslam'ı seçen köyler oldu. O köylerde binlerce hafız yetişti" diye konuştu.

Türkiye Diyanet Vakfı'nın dünya çapında iyilik hareketine dönüştüğünü vurgulayan Bilgin, şunları kaydetti:

TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Bilgin, Türkiye Diyanet Vakfının 40 yıl önce bir gönüllüler hareketi olarak kurulduğunu ifade ederek, Türkiye'de ve 100'ü aşkın ülkede gerçekleştirdiği faaliyetler konusunda kısa bilgiler verdi. “40 yıl önce toprağa ekilen iyilik fidanı, yurt içerisinde bütün il ve ilçe şubeleriyle, cami görevlisiyle ve cami cemaatinin katkılarıyla büyüdü. TDV'nin meyveleri de gölgesi ve güzelliği de öğrencilere yardım, cami, okul, yurt ve hizmet binası oldu. Yurt dışında da öncelikle Türk Cumhuriyetleri, Balkanlar, Ortadoğu, Kafkaslar, Uzakdoğu ve Afrika gibi mağdur, mazlum, masum ve Müslüman cemaatlerin bulunduğu her yere gölgesi ve meyvesiyle aziz milletimizin selamı oldu."

"Kurban vekalet sayısında geçen yıl artış oldu"

Vekaletle Kurban tanıtım Filminin ardından konuşan TDV Kurumsal İletişim Müdürü Kerim KÜÇÜKSARI’da geçen yıl kurban vekalet sayısında 2013'e oranla yüzde 52 artış olduğunu ve 135 bin 394 hisse kurban bağışı yapıldığını söyledi.

KÜÇÜKSARI, 2015 yılında hedeflerinin 200 bin hisse olduğuna işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu kapsamda yurt içinde 188 il ve ilçe merkezinde, yurt dışında ise 103 ülkenin 503 bölgesinde görevli ve gönüllülerin nezaretinde kesim ve dağıtım yapılacak. Vekaletle kurban kesim programı, büyükelçiliklerimiz, müşavirliklerimiz, ataşeliklerimiz,  koordinatörlüklerimiz, müftülüklerimiz, TİKA, yurt dışındaki dini idareler ve partner kuruluşlarıyla işbirliği içinde yapılmaktadır. Kurbanlar dini esaslara uygun şekilde kesilerek yurt içinde ihtiyaç sahiplerine, Kur'an kurslarına ve öğrenci yurtlarına, yurt dışında ise öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu Afrika'dan Orta Asya'ya, Balkanlardan Kafkasya'ya, Uzak Doğu'dan Latin Amerika'ya kadar uzanan coğrafyalardaki kardeşlerimize dağıtılacaktır."

Ayrıntılı bilgiler için : www.diyanetvakfi.org.tr 

354 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
30 Cüz ve Mesajlar
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam323
Toplam Ziyaret2253769

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Anlık
Yarın
35° 39° 21°
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası