• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://plus.google.com/u/0/+VehbiAk%C5%9Fit
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
VEHBİ AKŞİT
Kategoriler
Site Haritası
ŞİFÂ-İ ŞERİF DERSLERİ
Örnek Nesil
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.66445.6871
Euro6.35426.3796
Aile Hayatı

Fransızca Site
İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
İbrahim Halveti
ibrahim halveti
Vav ve Elif

Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu 1-3 Nisan 2016

Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu 1-3 Nisan 2016Kuşadası Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Sayın Mahmut ÖKÇESİZ Bey'in kaleminden


BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN-1

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Derneği ve Kuşadası Müftülüğü ’nün birlikte organize ettiği “ Kuşadası ve Civarı Tasavvufi Hayat ve Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu “ 01-03 Nisan 2016 tarihinde Kuşadası Sealight Resort Otel’inde icra edildi.

Ülkemizin 11 değişik üniversitesinden 26 akademisyenin katıldığı ve 19 değişik tebliğin sunulduğu iki gün süren b ilginç sempozyumun iki ana amacı vardı:

Birincisi Kuşadası’nın önemli bir değeri olan 18
 yy sonu ve 19. yy ilk yarısının büyük Mutasavvufu ve Halveti tarikatı kol pirlerinden Kuşadalı İbrahim Halveti Hz. hakkında detaylı bilgileri ortaya çıkarmak.

İkincisi ise son yıllarda turizmin etkisi ile büyük bir boşluğa düşen ve yok olma noktasına gelen Kuşadası manevi hayatını yeniden tanzim etmek için bir işaret fişeği atmak idi. İki gün boyunca sunulan bildirilerinde açıklıkla ortaya çıkardığı üzere çok doğru bir adım atılmıştır ve inşallah bu sempozyum geleneksel hale getirilecek ve uluslar arası bir platforma taşınarak Azerbaycan’dan Balkanlara kadar uzanacaktır. Sempozyum geniş bir ilgiye mazhar olmuş sadece Kuşadası sakinleri tarafından değil Aydın, İzmir ve Manisa illerinden gelen Hz. Pir’e gönülden bağlı vakur ve aşk ile dolu CAN’lar tarafından da ilgi ve dikkatle izlenmiştir. Sempozyum süresince Suna-Arkın ONGAN çifti tarafından 57 parça Hat-Tezhip-Ebru ve Minyatür eserlerinden oluşan karma sergi düzenlenmiştir.


BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN-2

Kuşadası ve Civarında Tasavvufi hayat ve Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu 01 Nisan 2016 Cuma günü saat 10.00 Kuşadası kaymakamı sayın Muammer AKSOY beyefendinin katılımı ile başladı. Karma serginin açılışından sonra salona geçildi ve tören başladı. Sunuculuğunu Kuşadası Müftüsü Vehbi AKŞİT’in yaptığı törende, açılış konuşmasını Dernek Başkanı Mahmut ÖKÇESİZ yaptı.

Aydın İl Müftüsü Sayın Ömer KOCAOĞUL Bey, Kuşadalı İbrahim Halveti hakkında Kuşadası'nda bir sempozyum düzenleyen Kuşadası Müftülüğü ve Kuşadası Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Derneği yöneticilerine teşekkür etti.

Kuşadası Kaymakamı Sayın Muammer AKSOYO Bey, Kuşadası'nın tarihi ve turistik özellikleri ve Türkiye için öneminden bahsederek, sempozyum düzenleme kuruluna teşekkür etti. 

Düzenleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Himmet KONUR Kuşadalı İBRAHİM HALVETİ Hz. haya
tını ve tasavvuftaki yerini anlattı. Kuşadası kaymakamı Muammer AKSOY beyefendi ise yaptığı konuşmada Kuşadası turizmini ve kültürü hakkında bilgiler verdi. Protokol konuşmalarından sonra sempozyuma öğle yemeği ve Cuma namazı için ara verildi. Saat 14.30 başlayan öğleden sonraki birinci oturumda 5, ikinci oturumda ise 4 değişik bildiri okundu ve sempozyumun birinci günü sona erdi. Sempozyum açılışına Aydın İl müftüsü Ömer KOCAOĞUL, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri AKTAKKA, Efeler İlçe Müftüsü Salih AKCAN, Kuşadası ilçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin YAPICI, Yurt-Kur müdürü Salih KOTAN, Liman Başkanı Yaşar KARABACAK, Mal Müdürü Kemal ÇEVNİ, Sağlık Müdürü Osman CESUROĞLU- Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Arif YILAN, Meteoroloji Müdürü Ahmet LEVENT, İncirliova ilçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÇALIŞKAN, Yerel Tarih Dergisi İmtiyaz Sahibi Ali ERGÜL, Editörü Nail TOPAL, ADA-ÇEV Derneği başkanı Mustafa DİNÇOĞLU ve kalabalık bir resmi erkan katıldı. Üzüldüğümüz nokta ise Kuşadası Belediye başkanı sayın Özer KAYALI beyi aramızda göremediğimiz gibi Kuşadası Belediyesini temsilen tek bir kişinin bile gelmemesi idi. Sempozyuma katılıp bizleri onurlandıran herkese teşriflerinden dolayı kendilerine TEŞEKKÜR ediyoruz.

BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN-3

Kuşadası ve Civarında Tasavvufi Hayat ve Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu’nun en dikkati çeken katılımcıları HALVETİ CAN’lardı. Teşriflerinden büyük onur duyduğumuz saygıdeğer H. Şükrü YAYINTAŞ beyefendinin liderliğinde, değerli dost Hasan Ali BAŞARACI beyin organizasyonunda ve saygıdeğer hanımefendi Sühendan ERDİN temsilciliğinde bizlere unutulmaz iki gün yaşattılar. Her gün ortalama 200 km yolculuk yapan, sabah erken saatlerde yola çıkan ve akşam geç saatlerde hanelerine ulaşan, yediden yetmişe aşk ile hareket eden bu125 CAN disiplin ve vakar içinde hareket ettiler, akışı bozmadan ve karıncayı dahi incitmeden, Hz. Pir’den aldıkları manevi irşad terbiyesi ile aşk ile bildirileri dinlediler ve kısacası gönüllerimizi fethettiler. Bir lidere bağlı nasıl hareket edileceğinin ve sadakatle bağlılığın ne demek olduğunu davranışları ile dimağımıza nakşettiler. Bu işte özlediğimiz ve Kuşadası’nda uzun yıllardır görmediğimiz enfes bir tablo idi. Bize bu güzelliği yaşatan, Hz. Pir’e layık olduklarını ispat eden ve sempozyumumuza renk katan bu güzide insanlara, H. Şükrü YAYINTAŞ Beyefendi’nin şahsında tüm HALVETİ CAN’lara TEŞEKKÜR etmek boynumuzun borcudur ve bir hakkı teslim etmektir. Hz Allah (c.c.) sizlerden razı olsun. İnşallah yakında Manisa Genç Tasavvufçuları Destekleme ve Geliştirme Derneği ve Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği kardeş dernek olacaklar ve işbirliği yapacaklardır.

BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN-4

Kuşadası ve Civarında Tasavvufi Hayat ve Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu’nun en renkli bölümlerinden biride 3 gün sergilenen karma sergi idi. Küratörlüğünü müzehhibe ve Ebruzen SUNA ONGAN hanımefendinin ve Hattat ARKIN ONGAN beyefendinin yaptıkları ve toplam 57 parçadan oluşan karma sergi davetlilere ve akademisyenler unutulmaz bir görsel şölen izleme fırsatı sundu. Gelenekli el sanatlarımızdan olan Hat, Ebru, Minyatür ve Tezhip eserler hayranlıkla izlendi ve çok beğenildi. Hattat Arkın ONGAN beyin bizzat sergi salonunda özel kalemle yazdığı Besmele-i Şerif, hat levhalar ve dualar büyük bir ilgi odağı oldu. Karı-koca ONGAN çiftine sempozyuma renk kattıkları ve emekleri için çok TEŞEKKÜR ederiz


BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN-5

01 Nisan 2016 Cuma günü başlayan Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu renkli tablolara sahne oldu ve Kuşadası’nda ilklerin sempozyumu olarak hafızalara kazındı. Kültürümüzde ve musikimizde müstesna bir yeri olan TÜRK TASAVVUF MÜZİĞİ enfes bir konser olarak 1. Günün akşamı Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel sahnesinde icra edildi. Neyzen Muharrem SÖNMEZ başkanlığında, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçılarından bir grup tarafından değerli bestekar AHMET HATİPOĞLU’nun bestelerinden tasavvuf musikisinin enfes örnekleri olan salat-ı şerifler, naatlar ve ilahiler icra edildi ve ruhumuza akan nağmelerle mest olarak günün yoğunluğunu attık. Bizlere bu güzelliği yaşatan başta Muharrem SÖNMEZ bey olmak üzere koro şefi sayın Ümit YAZICI beye ve değerli ekip arkadaşlarına sonsuz şükranlarımızı arz ederiz.

BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN-6

Sempozyumun son günü Hz. İbrahim Halveti’nin doğduğu köy olan ÇINAR köyünü ziyaret ettik. Köy muhtarımız sayın SABAHATTİN AKYÜZ beyin davetine icabet ederek sempozyuma katılan akademisyenlerle saat 12.00 civarında köye intikal ettik ve büyük bir konukseverlikle karşılaştık. Çınar köyünün yediden-yetmişe bizi beklediğini ve mükellef bir sofra hazırlandığına şahit olduk. İkram edilen öğle yemeği tek kelime ile mükemmeldi ve biz hayatımızda böyle lezzetli bir keşkek yemedik dersek yalan olmaz. Öğle namazını mütekip, okunan aşr-ı şerif, yemek duası ve Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM hocanın enfes konuşması köylülerimizi çok memnun etti. Yatağan baba türbesini ziyaret ve hatıra fotoğrafının çektirilmesi ile gezimiz sona erdi. Başta muhtarımız sayın SABAHATTİN AKYÜZ olmak üzere ÇINAR köyü Cami İmam Hatibi Sayın Abdurrahman TOLUNAY ve değerli eşi Geçici Kur'an kursu Öğreticisi Sayın Hafize TOLUNAY ve Kur'an Kursu öğrencilerine ve yediden-yetmişe imece usulü çalışarak bizi büyük bir konukseverlikle ağırlayan herkese TEŞEKKÜR ederiz. Allah bu millete ve devlete ZEVAL vermesin.

645 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
30 Cüz ve Mesajlar
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam283
Toplam Ziyaret2223180

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Anlık
Yarın
35° 39° 21°
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası