• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
  • https://www.instagram.com/vehbiaksit
VEHBİ AKŞİT

Vehbi Akşit Çekmeköy Müftüsü

Kategoriler
Site Haritası
ŞİFÂ-İ ŞERİF DERSLERİ
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.607316.6738
Euro17.573517.6439
Aile Hayatı

Fransızca Site

İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
İbrahim Halveti
ibrahim halveti
Vav ve Elif

2017 Kutlu Doğum Açılış Konuşması

2017 Yılı Kutlu Doğum Haftası Açılış Konuşması

Vehbi AKŞİT Kuşadası Müftüsü  20 Nisan 2017 Kuşadası 

Bizleri yoktan vareden, yaratılışta eş, dinde kardeş kılan, bize İslam nimetini bahşeden Yüce Mevla’ya sonsuz hamdü senalar olsun.

Yolumuzu aydınlatan bütün peygamberlere, özellikle kutlu doğumunu idrak etmekte olduğumuz Efendimiz Resülü Ekrem Muhammed Mustafa’ya salat ve selam olsun.

Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım,

Sayın Garnizon Komutanım, Değerli Daire Amirlerim,

Basınımızın Değerli Mensupları,

Toplumu Din Konusunda Aydınlatmak için görev yapan din gönüllüsü meslektaşlarım,

Çok kıymetli Hanımefendi ve Beyefendiler,

Kuşadası İlçe Müftülüğümüz ve Türkiye Diyanet Vakfı Kuşadası Şubemiz işbirliği ile düzenlenen “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konulu konferansa hoş geldiniz der, saygılar sunarım.

Başkanlığımız 1989 yılından beri Türkiye Diyanet Vakfı ile işbirliği içerisinde Peygamberimizin miladi olarak 14-20 Nisan tarihleri arasında dünya alemine teşriflerini “Kutlu Doğum Haftası” olarak hem ülke içinde hem de yurt dışında bir çok etkinliklerle kutlamaktadır.

 

20 Nisan 571 unutulmayan ve unutulmayacak olan bir tarih. Âlemin yeniden can bulduğu kutlu tarih. Müstesna bir zaman dilimi. Bugün 20 Nisan 2017. Aradan tam 1446 sene geçmiş. Biz Sevgili Peygamberimizi anıyor, hatırlıyoruz. Anmaktan öteye Onu ve getirdiği prensipleri anlamaya çalışıyoruz.

 

Şöyle ki: Yüce milletimiz tarihi geçmişinde uzun yıllardan bu yana Peygamberimizin doğumunu büyük bir coşku ile kutlamıştır. Bütün bu merasimlerde peygamberimiz anılmış ve onun her yönüyle anlatılmasına gayret gösterilmiştir.

Bizler; iyiyi kötüden ayırt etmeyi, birbirimizi sevmeyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı, ahlakın güzelliklerini, dürüstlüğü, doğruluğu, erdemli bir davranışı, hoşgörünün en mükemmelini, insana saygının en yücesini, şefkat ve merhametin sınır tanımayan boyutunu, adaletin en güzel tatbikatını, güven duygusunu, birbirimizden emin olmayı, komşusu açken tok yatmamayı, kısaca her şeyin en iyisini ve en güzelini, o Rahmet Peygamberinin tebliğ, tavsiye ve uygulamalarından öğrendik. Hayatımızı anlamlı kılan değerlerimizi, dünya ve ahiret dengesini, insan onuruna uyan yaşama sanatını bizlere hep o gösterdi.

Doğan oğlumuza Ahmet, Mehmet, Mustafa; kızımıza Gül ismini, ona sevgimizin bir nişanesi olarak biz verdik. Bahçemize, evimizdeki saksımıza rengârenk gülleri ona olan muhabbetimizden diktik. Yüreğimizin sesini gözyaşı ile ıslattığımız sayfalara mısra mısra “Na’t” olarak döktük. Onu anlatıyor diye sevincimizde ve hüznümüzde mevlid merasimleri tertipleyip, şefaatini umarak bu duygularımızı paylaştık. Sınırda nöbet tutan askerimize, vatan için şehâdet şerbetini içmeye hazır erimize Mehmetçik adını biz verdik. Evet,  bütün bunları biz yaptık. Bu hasletimizle Millet olarak birlikte sevindik, birlikte ağladık.

O bizi hayat verecek şeylere çağırmıştı. O bize sevgi ve barış dini olan İslam’ı tebliğ etmişti. Bir cahiliyye toplumundan medeni bir millet oluşturmanın sırlarını öğretmişti. İnsanların birbirini göz kırpmadan boğazladığı bir dönemde barış içerisinde yaşamanın yollarını insanlığa sunmuştu. Birbirine düşman olan kabileleri kardeş yapmış, yüreklere çöreklenmiş kin ve nefret tohumlarının yerine sevgi ve hoşgörü duygularını ekmişti.

Biraz sonra çok değerli Aydın İl Müftü Yardımcımız Uğur KOCABAŞ Bey, bizlere onun hayatından örnek kesitler sunacak ve Hz. Peygamber ve Güven Toplumu hakkında bizlere konferans verecek. Ben şahsım ve teşkilatım  adına Sayın hocamıza Kuşadası’na hoş geldiniz diyorum.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (SAV)’in kutlu doğumunun 1446. yıldönümünün, cennet vatanımızın huzur ve mutluluğuna, necip milletimizin birlik ve beraberliğine, bütün insanlığın hidayetine, Müslümanların da peygamber ahlâkına ve yaşantısına yönelmesine vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz eder, hepinize teşekkür eder, saygılar sunarım.


Yorumlar - Yorum Yaz
30 Cüz ve Mesajlar
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret3116843

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası