• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=5321561576
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
  • https://www.instagram.com/vehbiaksit
  • https://www.youtube.com/channel/UC5S_skAvSgjSjx7-XW1KjAw
VEHBİ AKŞİT

Vehbi Akşit Çekmeköy Müftüsü

Kategoriler
Site Haritası
ŞİFÂ-İ ŞERİF DERSLERİ
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.606418.6810
Euro19.268919.3462
Aile Hayatı

Fransızca Site

İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
İbrahim Halveti
ibrahim halveti
Vav ve Elif

Asker Uğurlama Konuşması ve Duası

Başmakçı İlçesinde askerlik çağı gelen gençlerin evlerine, askere gitmeden önce hayırlı olsun demek için, yakınları, arkadaşları ziyarete gelirler. Gelen kişiler yanlarında aileye olan yakınlığına göre çeşitli hediyeler getirirler.

Bu hediyeleşme ve ziyaretleşme erken başlar. Çünkü Başmakçı\'da bulunan aileler hemen hemen birbirlerine akrabadırlar. Yabancı kimseler yoktur. Bu vesileyle, her askere alınma döneminde duruma göre, 50, 60, 100 kadar genç askere gideceğinden bütün bu ailelere ziyaret gidilecektir. O yüzden ziyaretler erken başlar.

Asker evlerine hayırlı olsun diye gidenler, çoğu zaman askere gidecek gençleri göremezler. Çünkü gençler arkadaşları ile birliktedir. Askere gitmeden önceki gün ve geceleri en iyi şekilde geçirmek için arkadaşları ile beraber olur.

Bu bilgileri, Başmakçı İlçesine Müftü olarak göreve başladığım günlerde merak etmiştim. Edindiğim gözlemler neticesinde asker görmeye giden aileler aslında bir sıla-i rahim dediğimiz akraba ziyareti yapmakta, birbirlerini görmeye vesile olmaktadır.

Asker görme işi bitip, askere gitme zamanı gelince bir hafta önce genellikle cuma günü, askere gidecek olanlar müftülüğe başvurarak, dua günü ve okunacak mevlid merasimi için bilgi verirler. 

İnternette bir site yapmaya karar verdiğim zaman, Asker Uğurlama Dua Merasimi hakkında da çok güzel olan adetleri işlemek istedim. 1998 yılından beri görevde olduğum dönemler içinde bizzat asker uğurlama dualarına katılmaya çalıştım. 

İşte 2001 yılında yapılan asker uğurlama merasiminde Belediye Başkanı Sayın Necmettin GÖNÜLLÜ Bey\'in de katkılarıyla, askere gidenlerin fotoğrafları çekildi.

Asker uğurlama törenleri genelde sabah saat 09.00 ve 10.00 sıralarında Belediye Başkanlığı binasının yanında yapılır. Asker uğurlama duasını bizzat İlçe Müftüsü veya görevlendirdiği kişi yapar. Dua yapılmadan önce isteğe göre, İlçe Müftüsü kısa bir konuşma yapar, ardından duaya geçilir. Dua merasimine erkek, kadın herkes katılır. 

Başmakçı Müftüsü Vehbi AKŞİT\'in duadan önce yapmış olduğu konuşmada Başmakçılılara hitap etti:

"Kıymetli Başmakçılılar, Değerli Asker Adayları, Mehmetçikler"

Bugün vatan hizmet için, askere uğurlanmak için her genç delikanlı gibi bu meydanda sıra sıra dizildiniz. Gururla, iftiharla vatana hizmet etmek için bu görevi yerine getireceksiniz.

Bu bir nöbettir. Sizin büyükleriniz bu görevi yerine getirdi. Şimdi sıra sizde. Vatan için sınırda nöbet sırası sizde. Artık siz vatanın bağrından çıkan ve her birinizin ortak adı olan Mehmetçik ismini aldınız.

Peki Mehmetçik Kimdir?

Mehmetçiğin makamını şan ve şerefini ölçecek ne bir terazi, ne bir endaze ne bir kıstas, ne de bir mikyas vardır. Şu bakımdan; Allah\'ın Rasülü (SAV)\'in mukaddes ve mübarek isimlerinden birine sırf o isme duyduğu saygı ve muhabbet yüzünden küçük bir değişiklik ile Muhammed\'i Mehmed yapan, böylece İslam ülkelerinden hiç birinin eremediği bir ruh asaletinden örnek veren duygu cevheri bakımından...

Mehmetçik hangi ordunun, tümen, alay, tabur ve bölüğünden  ve şanlı ordumuzun hangi basamağına ait olursa olsun doğrudan doğruya o yüce isme bağlılığın bir sembolüdür.

Mehmetçik bir fidandır. Onu dikmek gerek. Bir abidedir, onu korumak gerek. Bir destandır onu okumak gerek, bir esrardır, onu çözmek gerek. Bir nurdur, ondan faydalanmak gerek. bir cevherdir, kıymetini bilmek gerek. Bir manadır, onu yaşamak gerek.

İşte bu duygu ve düşüncelerle, bugün askere uğurladığımız delikanlıları, annelerini, babalarını, emeği geçenleri tebrik ediyorum. Şimdi bu kutsal göreve uğurlamak için toplandığımız bu yerde, askerlerimiz için dua edelim. Buyurun Amin.

ASKER UĞURLAMA DUASI

Ey Kainatı yoktan var eden, her şeyi emrimize yar eden Ulu Allah! 

Lutfun ile bize bahşettiğin bunca nimetlere karşı layıkıyla şükürden aciziz. Bu aczimizin ifadesi ile ellerimizi açtık, boynumuzu büktük, yalnız sana ibadete ediyor ve yalnız Sen\'den yardım diliyoruz. Dualarımızı kabul eyle Ya Rabbi!

Ey bütün dertlere şifa bahşeden Rabbimiz! Hasta gönüllerimizi iyileştir, dertli kullarına deva, hasta kullarına şifalar ihsan eyle Ya Rabbi! Bütün işlerimizin akibetini hayırlı eyle. Bize dünyada ve ahirette iyilik ve güzellikler ver. Bizleri cehennem azabından koru Ya Rabbi!

Ya ilahel alemin! Korkmayan kalpten, işitilmeyen ve kabul olmayan duadan, doymayan nefisten ve fayda vermeyen ilimden sana sığınırız. Ölümün şiddetinden ve sıkıntısından, cehennem ve kabir azabından, gevşeklik ve ihtiyarlıktan, zenginliğin ve fakirliğin fitnesinden Sana sığınırız. Bütün hata ve günahlarımızı yıkayarak, arınmış bir kul olarak huzuruna çıkmayı bizlere nasip eyle Ya Rabbi! Aç gözlülükten, dünyaya meyletmekten, uzun ömür peşinde koşmaktan bizleri muhafaza buyur Ya Rabbi!

Ya Rabbi! Şu anda huzurunda büyük bir ümitle sana el açan, vatanına, milletine hizmet için, vatanına kurban olsun diye eline kına yakılan yiğitlerin, mehmetçiklerin, annelerin, babaların, kardeşlerin, eşlerin, çocukların, akrabaların, komşuların yapmış oldukları duaları kabul eyle, kalplerindeki güzel ve halis istekleri Sen makbul eyle.

Hep birlikte, büyük bir coşkuyla askere uğurladığımız evlatlarımızı, vatanına, milletine bağlı olarak yetişmelerini ve sağ salim olarak yurtlarına dönmelerini nasip eyle...

Askerlerimizin istikballerini parlak, kıyamet gününde yüzlerini ak eyle Ya Rabbi! Halk içinde imanlarıyla itibarlı, millet ve memleketimize faydalı olmalarını müyesser eyle Ya Rabbi!

Ey Rabbimiz! Dinimizi, Kur\'an\'ımızı, ırzımızı, namusumuzu, iffetimizi, şerefimizi, ordumuzu, yurdumuzu muhafaza eyle. Memleketimize göz diken düşmanlara ve memleketin kötülüğüne çalışanlara fırsat verme Ya Rabbi!

Dinimize yardım edenleri iki cihanda aziz eyle, her türlü hizmetlerinde muvaffak eyle Ya Rabbi! Senin yolundan, Kur\'an yolundan, İslam\'ın yolundan bizleri ayırma Ya Rabbi!

Bu aziz vatanı korumak, İslam\'ın sancağını dalgalandırmak için cepheden cepheye koşan ve bu uğurda canını feda eden bütün şehitlerimizin ruhunu şad eyle Ya Rabbi!...

Bugün burada, canı, gözü gibi büyüttüğü fidan gibi delikanlıları, genç yiğitleri yetiştiren ve gururla, iftiharla, dualarla başı dik, alnı açık, gururla, göğsünü gere gere askere uğurlayan annelerin, babaların, emeği geçenlerin kalplerinden geçen duaları da kabul eyle.

Askerliğiniz mübarek, yolunuz açık olsun. Güle güle gidin, güle güle gelin. Allah\'a emanet olun.


Yorumlar - Yorum Yaz
30 Cüz ve Mesajlar
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam133
Toplam Ziyaret3222285

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası