• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=5321561576
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
  • https://www.instagram.com/vehbiaksit
  • https://www.youtube.com/channel/UC5S_skAvSgjSjx7-XW1KjAw
VEHBİ AKŞİT

Vehbi Akşit Çekmeköy Müftüsü

Kategoriler
Site Haritası
ŞİFÂ-İ ŞERİF DERSLERİ
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Aile Hayatı

Fransızca Site

İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
İbrahim Halveti
ibrahim halveti
Vav ve Elif

Başmakçı'da Hakkı Solmaz Abiye yaptığımız oyun

Başmakçı'da Hakkı Solmaz Abiye yaptığımız oyun

Başmakçı ilçesinde göreve başladığımın ilk senesi hacca gitmek için bir kişi müracaat etmiş. 5 bin nüfuslu bir ilçede bir kişinin hacca gitmesi beni oldukça düşündürmüş ve üzmüştü.

Kendi kendime sordum: Niye hacca gitmiyorlar? Yoksa herkes hac vazifesini yerine getirmiş de sadece bu vatandaş mı kalmıştı? Sordum, soruşturdum. Meselenin farklı boyutlarını görmeye ve anlamaya çalıştım. Başmakçı'daki halkın hacca gidemeyiş sebeplenin altında başka başka nedenler vardı.

Bir ömür boyu çiftçilik yapan vatandaşlarımız, hac parasını tamamladıktan sonra bir o kadar da hacdan dönerken getirecekleri hediyelerin paralarını da hesaplıyorlardı. Hac parası tamam olduğu halde, hediye parası eksik olanlar ise bekliyordu.

Hacca gitmek için kesin kayıt yaptıranlar, ramazan bayramından sonraki bir ay içinde evlerine ziyaretçilerin gelmeye başladığını, gündüzün ve gecenin birbirine karıştığını, dinlenerek hacca gitmek yerine yorulmuş bir vaziyette oluyorlardı.

Burada anlatacağım hadise ise, Başmakçı'da Profilo bayisi olan Hakkı Solmaz'ın hacca gidiş hikayesi.

Hakkı Solmaz sevdiğim bir esnaf. Başmakçı'ya geldiğim zaman ondan bir Bisan bisiklet satın almış, üç taksitte ödemiştim. Başmakçı'da bisiklet meşhurdur. Ailedeki her ferdin bisikleti vardır. O zaman tanışmıştık. Tatlı dilli, güler yüzlü bir esnaftı. Zaman zaman sohbet etmeye giderdim. Cami cemaatine yaptığım gibi, yaşı ilerlemiş, sakalı olan, ilk bakışta hacca gidip gelmiş imajı olan cemaate hitap ederken, "Hacı abi, hacı amca" gibi samimi sözler söylerdim. Hakkı Solmaz abiye de Hacı abi, nasılsın, nasıl gidiyor işler derken hacı kelimesini kullanırdım. O da ben hacı abi dememe rağmen ben hacı değilim demiyor, belki de hoşuna gidiyordu diye düşünüyorum. Bu arada ben hacca gitmediğini bildiğim halde, hacı abi dememe hiç ses çıkarmayan Hakkı Solmaz'a sorulması gereken soruyu sordum:

- Hacı abi, siz kaç yılında hacca gittiniz? diye sordum. Tabi mahcup bir eda ile, ben hacca gitmedim dedi, Ben de o zaman lafı gediğine koydum. Ben sana hacı abi diyorum, hiç sesini çıkarmıyorsun. dedim. Hoşuma gidiyor deyince. O zaman gelecek yıl seni hacca gönderelim dedim. Babamın bize anlattığı şu sözü ona da aktardım.

Babam Enver Akşit şöyle diyordu bize: Yaşım 35-40 iken bana amca, dayı diyenlere kızıyordum. Ben o kadar yaşlı mıyım diye? Ama şimdi yaşım 45, dede deyince çocuklar hoşuma gidiyor, demişti.

Ben de Hakkı abiye madem hoşuna gidiyor, o zaman bu sene yolculuk var kabe'ye dedim. Hocam ben de çok istiyorum gitmeyi ama, dükkanı kime bırakayım. Yengene bırakayım desem, o benden daha çok hacca gitmek istiyor. Yalnız başıma gitmek de ben istemiyorum, dedi. Ama dükkana bir bakan olsa, giderim dedi. Ben de hayırlısı inşallah bir bakan bulunur dükkana dedim. Oradan ayrıldım.

Hakkı Solmaz abinin bir akrabası vardı. Daha önce beş on gün dükkana bakmıştı. Onu iyi tanıyordum. Kur'an-ı Kerim satardı. Hayra Hizmet Vakfının Kur'an-ı kerimlerini. Kendisiyle iyi tanışıyorduk. Bir gün onu ziyarete gittim. Hakkı Solmaz ile yaptığımız sohbet hakkında bilgi verdim. Sorun dükkansa hacca gitmesine engel olmasın ben sevabına bakarım dedi. Böylece hacca gitmek için Hakkı abinin önündeki engelleri de kaldırmış olduk.

2001 yılında hacca gideceklerin kayıtları 2000 yılında başladığı zaman, Hakkı abinin yanına gittim. Hac kayıtları başladı, kaydını yaptır dedim. Yine dükkana bakacak yok, deyince ben de bulunur dedim. Dükkana bakacak kimseyi de söyledim. Ama yine de kalbi rahat değildi. Gönlü dükkanı bırakıp gitmekten yana değildi. Ya inşaallah giderim demiyordu.

Ben de Hakkı Solmaz abimizi hacca göndermek için güzel bir plan hazırladım ve yürürlüğe koydum.

Din görevlilerinden güvendiğim üç kişiyi Hakkı Solmaz abiyi ziyarete gönderdim. Dedim ki Hakkı abinin böyle niyeti var. Dükkana bakacak biri var.Ona rağmen pek gönlü yok. Siz hiçbir şey bilmiyormuş gibi gidin ve ona şöyle deyin:

- Hakkı abi, hayırlı olsun, güzel şeyler duyduk hakkında, hacca gidiyormuşsun, Allah kabul etsin. deyin dedim. Onlar da aynı şekilde söylemişler. Hakkı abi:

- Yok öyle bir şey, şimdilik düşünmüyorum. demiş. Ben de planlı bir şekilde, güvendiğim bazı cemaate durumu anlattım Camide karşılaştıklarında, yolda gelip giderken selam verdiklerinde Hakkı abiye " Hakkı abi, hayırlı olsun hacca gidiyormuşsun" deyin. Bir şeyi kırk defa söyleyince olurmuş misali, Hakkı abi, bu durum Başmakçı'ya yayılmış diye duyunca, kahvelerde, sohbetlerde Hakkı abi de hacca gidiyormuş diye konuştuklarını öğrenince, bir gün müftülüğü geldi. Hacca gitmek için kayıt oldu. Müftülükteki makama ziyarete geldi. Kayıt işleri için gerekli formları verdikten sonra, çayımızı yudumlarken, bana şöyle dedi.

- Müftü bey, nasıl oldu bilmiyorum, Bu yıl da aklımdan geçmiyordu hacca gitmek. Ama Başmakçı'da herkes beni hacca gidecek biliyormuş. Böyle bir şey yayılmış. Ben de düşündüm ki, hacca gitmek için başka bahane arama, yazıl inşaalah kuradan çıkarsın da gidersin dedim. Yazılmak için geldim.

- Hayırlı olsun, Allah kabul etsin, seni tebrik ediyorum dedim.

O yıl beraber hacca gittik. Hacda karşılaştık. Hocam Allah senden razı olsun. Benim hacca gelmeme sebep oldunuz. Ben de yeni öğrendim. Bana hayırlı olsun hacca gidiyormuşsun diyenleri siz göndermişsiniz. Allah sizden razı olsunuz. Benim aklıma koydunuz hacca gitmeyi. Allah da nasip etti dedi.

Ben de oynadığımız bu oyunun bir kişinin İslam'ın bir emri olan hac vazifesini yerine getirmeye vesile olduğumuz ve bu oyunu  başardığımız için Allah'a hamdedettim.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
30 Cüz ve Mesajlar
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam274
Toplam Ziyaret3267678

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası