• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/vehbiaksit
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=5321561576
 • https://www.twitter.com/vehbiaksit
 • https://www.instagram.com/vehbiaksit
 • https://www.youtube.com/channel/UC5S_skAvSgjSjx7-XW1KjAw
VEHBİ AKŞİT

Vehbi Akşit Çekmeköy Müftüsü

Kategoriler
Site Haritası
ŞİFÂ-İ ŞERİF DERSLERİ
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.887931.0117
Euro33.369833.5035
Aile Hayatı

Fransızca Site

İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
İbrahim Halveti
ibrahim halveti
Vav ve Elif

Kütahya Tv Ramazan Akşamları

2008 yılı Ramazan ayında, KT'nin sahibi ve yönetim kurulu başkanı Ramazan Aydemir bir dilekçe ile Kütahya Müftülüğüne başvurmuştu.

Ramazan ayında benim sunuculuğumda, İl Müftüsü, yardımcıları, müdürleri, vaizleri, ilçe müftüleri gibi meslektaşlarımızla ramazan ayı sohbeti yapacaktır.
Bu program. iftar saatinde yayınlanacaktı. Bu konuda büyük bir çalışma yaparak, 29 Ramazan iftarında bazılarında canlı, bazılarında banttan çekilen görüntülerle Kütahyalıların iftar sofralarına misafir olduk.


KÜTAHYA TV “İFTAR SAATİ” PROGRAMI

01.09.2008 PAZARTESİ

PROGRAM METNİ

Sayın Seyirciler,

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Bugün dünyanın dörtte biri ortak bir ibadete başladı. 1,5 milyar Müslüman sahura kalktı ve Ramazan ayına girdi. Fakiri zengini, kadını erkeği, yaşlısı genci ortak bir sevinci paylaştı. Sadece Allah'ın emri olduğu için oruç tuttu. O "Yeme!" dediği için yemedi, O "Ye!" deyince de iftarını yapacak.

Evet, Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem azabından kurtuluş olan mübarek Ramazan ayı bugün başladı.

Daha “dün” denecek kadar kısa bir süre önce, Sevgili Peygamberimizin güzel bir duasıyla girmiştik üç aylara: “Allahım! Recep ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek kıl, bereketli eyle ve bizi Ramazan’a ulaştır.”

Üç aylardı, Regaib Kandiliydi, Mirac Gecesiydi, Berat Kandiliydi.. derken mübarek Ramazan geldi. Dün akşam ilk teravihimizi kıldık. Bugün ilk sahurumuzu yaptık ve ilk orucumuzu tuttuk. Allah kabul etsin.

Günler öncesinden nuru gönüllerimizi aydınlatmaya, hoş iklimi yüreklerimizi serinletmeye başladı. Genciyle, yaşlısıyla bütün toplumumuz bunu yüreğinden hissetti.

Hemen herkes hummalı bir hazırlığı tamamladı. Çarşı ve pazarlarımıza bir hareket geldi. İslam’ın beş temel esasından biri olan oruç ibadetine hazırlandık. İftarlık ve sahurluklar alındı. İş yerleri, mağazalar, günler öncesinden imsakiyeler bastırıp dağıttılar. Büyük marketler, Ramazan’da fakirlere dağıtılmak üzere erzak paketleri hazırladılar. İftar verecek olanlar bu akşam ilk iftarlarını vermenin heyecanını yaşıyorlar.

Evet, değerli seyirciler.

Tabii ki herkes Ramazan’a hazırlanırken, İl Müftülüğümüz de boş durmadı. Hazırlıklarını günler öncesinden tamamladı.

Ramazan boyunca iftar saatinde birlikte olacağız. Kütahya Müftülüğü ve Kütahya Tv işbirliği ile hazırlanan bu programda her akşam bir misafirimiz olacak.

Ramazan ayının bu birinci gününde, Kütahya İl Müftüsü Sayın Mustafa ÜSKÜLÜPLÜ ilk konuğumuz.

Değerli Hocam, İftar saati programına hoş geldiniz.

Herkes Ramazan’a hazırlandı. Ev hanımları iftar ve sahurda yiyecekleri yemekleri hazırladı. Şimdi iftar saatini bekliyorlar…

 1. Peki, İl Müftülüğü olarak neler yapıldı? Bu konuda sizlerden bilgi almak istiyoruz?
 2. Ramazan ayı faziletlidir diyoruz, Ramazan’ı fazileti kılan şey nelerdir? Bu konuda bize bilgi verebilir misiniz?
 3. İmsak vaktinden iftar vaktine kadar aç kalıyoruz. Allah öyle emretti diye bunu yapıyoruz. Oruç neden önemlidir ve bize faydaları nelerdir?
 4. Hocam, orucu kimler tutacak, bu konuda bir yaş sınırlaması var mı? Oruç kimlere farz?
 5. Orucu tutmak için sahura kalkıyoruz. Ve İftar vakti gelince de iftar ediyoruz. Orucumuzu açıyoruz. Peygamberimizin sahur ve iftar konusunda hadis-i şerifleri var. Biraz da bunlardan bahsedebilir misiniz?
 6. Sahura kalkıyoruz. Bu bir niyet midir? Oruca ne zaman ve nasıl niyet etmemiz lazım?

Bu arada ilahi için ara verilebilir

 1. Ramazan ayında tutulan orucun hükmü farz. Peki ramazan orucu dışında oruç var mı? (Farz, vacip, sünnet, müstehap oruçlar)
 2. Ramazan orucunu başka ayda tutmayı mübah kılan özellikler nelerdir?
 3. Oruç tutamayanlar için dinimiz kolaylık göstermiş mi? Orucunu mazeretleri sebebiyle tutamayanlar ne yapacak? (Fidye)
 4. Hocam bazı insanlar var sağlıklı, hiçbir özrü yok. Ama tutmuyor. Ramazan’da özürsüz olarak oruç tutmamanın hükmü nedir?
 5. Orucu bozup hem kaza hem keffaret gerektiren şeyler nelerdir?
 6. Yalnız kazayı gerektiren şeyler nelerdir?
 7. Oruçluya mekruh olan ve mekruh olmayan şeyler nelerdir?

Ramazan Ayı Programları

1. Ramazan ayında bütün camilerimizde cemaate mukabele okunacak. Her cami Mukabele saatlerini cemaate duyuracak ve camilerin ilan panolarında ilan edecek. Ulu Camiden ikindi namazından önce merkezi vaaz sistemi ile mukabele okunacak.

 

2. Ulu Cami'den öğleden önce ve yatsıdan önce vaaz edilecek. Vaazlar, aynı zamanda www.enginfm.com internet sitesinden canlı olarak verilecek. Ayrıca Takvacılar, Alipaşa,  Laleli, Ahmet Yesevi, Şevelli, Eyüp Sultan, Meydan, Fatih, Duagür, İhlas, Güldibi, Zafertepe, Nizamiye, 52 Evler Camilerinde yatsıdan önce merkezi vaaz sisteminden ayrı vaazlar verilecek. Sanayi Sitesi Camiinde ise öğleden önce vaaz verilecek. 

3. Takvacılar, Duagür ve Bahçelievler Camilerinde hatimle teravih namazları kıldırılacak.

 

4. Her akşam, Müftülük zemin katında iftar sofrası kurulacak.

 

5. Kütahya Tv'de her akşam iftar öncesi dini sohbet yayınlanacak.

 

6. Dini konulardaki soruları olan vatandaşlarımız bizzat müftülüklere gelerek veya 223312-2236315 nolu telefonları arayarak dini sorularını sorabileceklerdir.

 

 

RAMAZAN AYI NELERİ DEĞİŞTİRİR- MEHMET PAKSU

Bugün dünyanın dörtte biri ortak bir ibadete başladı. 1,5 milyar Müslüman sahura kalktı ve Ramazan'a girdi. Fakiri zengini, kadını erkeği, yaşlısı genci ortak bir sevinci paylaştı. Sadece Allah'ın emri olduğu için oruç tutuyor. O "Yeme!" dediği için yemiyor, O "Ye!" deyince de iftarını yapıyor.

Bir ay boyu haramı terk ettiği gibi, helale de el sürmüyor, ağzına almıyor, yemiyor, içmiyor. Her zaman istediği gibi hareket etmeye alışmış olan nefis emir dinlemeyi öğreniyor; kulluğun farkına varıyor.

Çünkü yediğimiz, içtiğimiz, istifade ettiğimiz, sahip olduğumuz hiçbir nimet gerçek anlamda bizim değil. Hepsi Ondan geliyor ve Onun mülkü. Beden de Onun, ruh da; hayat da Onun, duygularımızın tamamı da...

Böylece oruçla birlikte maddi ve manevi bütün varlığımız hakiki mülk sahibinin emrine giriyor. Ondan geldiğimizi ve tekrar Ona döneceğimizi anlıyoruz.

***

Nimetin gerçek sahibini bilmek, nimetin değerini ortaya çıkarıyor. Sadece ve sadece nimeti Verene minnet duyma özgürlüğünü hissettiriyor. Kula kul olma, maddeye esir olma, hazlarının peşinde sürüklenme gibi tehlikelerden kurtuluyor. Böylece gerçek şükrün tadına varıyoruz.

Ramazan'la birlikte her zaman elimizin altında hazır duran ve herkesin imkanı dairesinde olan birçok nimetin önemi ve değeri artıyor. Şayet susuzluktan dilimiz damağımız kurumuşsa, bir bardak su bizim için dünyalara bedel oluyor. Açlıktan midemiz kıvranıyorsa bir lokma sıcak pide burnumuzda tütüyor ve bütün nimetlerin önüne geçiyor.

Böylece su sıkıntısı ve açlık acısı çeken insanların acı hallerini bizzat yaşıyoruz. Ve sonuçta içimizdeki yardımlaşma duyguları canlanıyor.

***

Ramazan ayı girer girmez kulluk bilinci bütün yönleriyle devreye giriyor. Bir kul olarak her zaman ve her fırsatta Allah'a olan ihtiyacımız öne çıkıyor.

Gün boyu aç ve susuz duran insan, halsiz ve mecalsiz kalıyor, takatini ve gücünü kaybediyor; âciz, zayıf ve her şeye muhtaç bir varlık olduğunun farkına varıyor. Sonunda da kendisini kudreti sonsuz bir Kadîr'in, nimeti sonsuz bir Rezzâk'ın, merhameti sonsuz bir Rahîm'ın huzurunda ve önünde hissediyor. Kul olmanın zevkini ve keyfini yaşıyor

***

Ramazan başlı başına bir nefis eğitimidir, bir ruh dinginliğidir, bir kalb ferahlığıdır ve bir vicdan huzurudur. Gençliğine, servetine, gücüne, imkanına, makamına ve mevkiine güvenen insan oruçla buluşunca, Rabbiyle beraber oluyor; sonuç itibariyle de şeytanın ve nefsin elinden yakasını kurtarıyor, kendini rahmetin eline teslim ediyor. Çünkü gün gelir, gençlik de gider, dinçlikte; mal da biter, imkanlar da; makam mevki de elden çıkar, servet ve gelir de...

Ama bitmeyen, tükenmeyen, her zaman hazır ve nâzır olan, elini açtığında huzurunda, kalbini yönelttiğinde içinde ve yanında hissettiği bir Rabbi var. O her şeye bedel ve her şeye yeter. Diğerleri bitse de, tükense de, kaybolsa da, O her zaman var ve bâkîdir.

Böylece oruçlu insan, günün bütün saatlerinde doğrudan doğruya Rabbiyle birlikte olur, beraber olur, hep Onunla bulunur.

***

Oruç sadece mideyle alakalı bir ibadet değildir. Mideyle birlikte diğer aza ve duyguların da oruçlu olması lazım ki, mükemmel bir oruç tutulmuş olsun. Dil, göz, kulak, kalb, hayal ve fikir gibi duygular da oruca başlamalı. Dil, yalandan, gıybetten ve kötü sözlerden uzak durmalı; zikir, tesbih ve Kur'ân'la meşgul olmalı.

Göz kendine hakim olmalı, her olur olmaz görüntülere bakmamalı, her şeye ve her olaya ibret bakışını göndermeli. Kulak kendini koruma altına almalı, kötü ve çirkin söze itibar etmemeli; bunun yerine güzel, faydalı ve sevaplı sözleri dinlemeye çalışmalı. Kalb, ve hayal gibi duygular da iyiye, güzele, hayra ve sevgiye yönelmeli. Böylece hem kendisi rahat etmeli, hem de başkalarının rahatını temin etmeli.

Bu şekilde Ramazan, bir beden ve ruh bütünlüğü içinde yaşanırsa, ülkeye ve dünyaya sevgi ve barış mesajları yayılır.

Bu vesileyle bütün okuyucularımın Ramazan-ı şerifini kutluyorum.

 

KÜTAHYA TV “İFTAR SAATİ” PROGRAMI

02.09.2008 SALI

PROGRAM METNİ

Sayın Seyirciler,

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Dün güzel bir ibadete başladık. Bugün de Allah’ın rızasını kazanmak için oruç tuttuk. Allah kabul etsin.

Ramazan boyunca Kütahya’da İftar programında birlikte olacağız. Kütahya Müftülüğü ve Kütahya Tv işbirliği ile hazırlanan bu programda her akşam bir misafirimiz olacak.

Ramazan ayının bu ikinci gününde, Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mustafa KUTLU Bey, misafirimiz olacak. Kendisiyle Orucun hikmetleri, orucu bozan bozmayan şeyler hakkında sohbet yapacağız.

Değerli Hocam, Kütahya’da İftar programına hoş geldiniz.

 1. Öncelikle tanışmak sünnettir. Siz bize kendinizi tanıtır mısınız? Mustafa Kutlu kimdir?
 2. Cenab-ı Allah’ın kullarına emirleri var. Şunları yapın, bunlardan kaçının. Diyor. Oruç ibadeti de Allah’ın emrettiği ibadetler arasında. Peki, Allah kullarına imsak vaktinden iftar vaktine kadar oruç tutun diyor. Bundaki hikmet nedir?


KÜTAHYA TV “İFTAR SAATİ” PROGRAMI

03.09.2008 ÇARŞAMBA

PROGRAM METNİ

Sayın Seyirciler,

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Çok şükür Ramazan ayından bir günü de başarılı bir şekilde tamamlıyoruz.

Tabii oruç ibadetini ifa ederken, sadece midelerimize değil, elimize, ayağımıza,  gözümüze, kulağımıza ve dilimize de oruç tutturmamız lazım. Gıybetten, dedikodudan, yalan söylemekten uzak durmamız lazım. İşte o zaman tutmuş olduğumuz oruç mükemmel bir oruç olmuş olur. 

Sayın Seyirciler,

Ramazan ayının bu üçüncü gününde, Kütahya İl Müftü Yardımcısı Necati KARA Bey, misafirimiz olacak. Kendisiyle orucun ne zaman farz kılındığı, delilleri, oruçlunun dikkat etmesi gereken durumlar, kaza ve keffaret oruçları ve fidye hakkında ayrıca nefis terbiyesi olarak orucun bizlere faydalarının neler olduğu konularında sohbet yapacağız.

Değerli Hocam, Kütahya’da İftar programına hoş geldiniz.

 1. Oruç tutan kişinin çok dikkatli olması lazım. Dünde ifade ettiğimiz gibi orucu bozan şeyler var. Orucu bozulan bir kimsenin duruma göre orucunu kaza etmesi gerekiyor. Orucun kazası ve keffareti nasıl olacak?
 2. Orucu kazaya kalan bir kimse, bu kaza orucunu da tutamayacak durumda ise, dinimizin getirdiği bir kolaylık var mı? (Fidye meselesi)
 3. Ramazan ayında oruç tutmak farz. Bunun yanında mesela mübarek günlerde, muharrem ayında oruç tutmamız tavsiye ediliyor. Farz orucun yanında başka hangi oruçlar var? (Farz, vacip, sünnet, müstehap ve mekruh olan oruçlar)
 4. Allah biz mü’min kullarına orucu ne zaman farz kılmıştır. Farz olmasının Kur’an’dan ve Sünnet’ten delilleri nelerdir?
 5. Ramazan nefislerin terbiye edildiği, İslami hayatın daha iyi yaşandığı bir ay olduğunu biliyoruz. Oruç nefsi nasıl terbiye eder?
 6. Orucun birçok faydası olduğu için mi oruç tutuyoruz yoksa Allah’ın bize orucu farz kıldığı için mi tutuyoruz?

 

KÜTAHYA TV “İFTAR SAATİ” PROGRAMI

04.09.2008 PERŞEMBE

PROGRAM METNİ

Sayın Seyirciler,

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Ramazan ayında oruç ibadeti ile birlikte camilerimiz doluyor, taşıyor. İnsan mü’min olmanın şuuruna varıyor. Zaten oruç ibadeti de inanan insanlar üzerine farz. Elhamdülillah müslümanız, elhamdülillah mü’miniz, Allah’a iman ediyoruz. Peki, hakiki mü’min nasıl olmalı? Kamil, olgun mü’min deyince ne anlıyoruz? Ne anlamalıyız? Bizler için bu konuda bir örnek var mıdır?

Bu konularda sohbet etmek üzere bu akşam, Kütahya İl Müftülüğü Personel ve İdari Mali İşler Şube Müdürü İsmail KUTLU Bey misafirimiz olacak. Değerli Hocam, Kütahya’da İftar programına hoş geldiniz.

 1. Değerli hocam, biz sizi tanıyoruz. Ancak seyircilerimizin de sizleri tanımalarını istiyoruz. İsmail Kutlu kimdir?
 2. Konumuz Kamil Mü’min, Mü’min ile Kamil mü’min arasında ne fark var? Kamil Mü’min deyince ne anlamalıyız?
 3. Sözü edilen model (örnek) insan Hz. Muhammed Mustafa (sav)’in örnekliğini açıklar mısınız?
 4. Olgun Mü’minin özelliklerinden söz eder misiniz? Nedir Kamil mü’min? Mü’min’den farkı nedir?
  1. Namazı huşu ile kılmak
  2. Allah yolunda infak etmek
  3. Sabırlı olmak
  4. Hilm sahibi olmak
  5. Öfkeye hakim olmak
  6. Ahde vefâ
  7. Affedici olmak
  8. Güvenilir olmak
  9. Faydasız işlerden, boş sözlerden uzak durmak
  10. Merhametli olmak
  11. Emr-i bil-ma’ruf ve nehy-i anil-münker yapma
  12. Günahlarda ısrar etmemek.
 5. Sonuç olarak anlatmak istediklerinizi birkaç cümleyle toparlayıp özetleyebilir misiniz?

 

 

 

 

 

 

 

 

Allah'ın sevdiği kamil bir Müslüman mı olmak istiyorsunuz? Hiç zor değildir. Yeter ki baştan incinip incittiğiniz insanlarla üç günden fazla dargın durmama kararı alın, küs durmayın.. Bunun için Efendimiz (sas) şöyle buyuruyor:

-Kamil Müslüman, din kardeşiyle üç günden fazla dargın ve kırgın durmayan Müslüman'dır.!

Demek ki incindiğimiz, yahut da incittiğimiz kimselerle en fazla üç gün dargın ve kırgın durabiliriz. Daha fazlası bize de muhatabımıza da yakışmaz.. Şayet kamil Müslüman olmak istiyorsak tabii.

- Sevilen bir Müslüman mı olmak istiyorsunuz?

Sakın bunun da çok zor olduğunu sanmayın. Bu da çok kolaydır. Yeter ki çevrenizdeki insanları sevin, onlar tarafından da sevilin. Sevimli Müslüman oldunuz gitti demektir. Bu konuda da şöyle buyuruyor Efendimiz:

-Mü'min çevresini sever, sevdiği çevresince de sevilir!.

Bundan sonrasına dikkat edin. Hadisin devamında ikaz var: 'Sevmeyen, sevmediği için de sevilmeyen mü'minde hayır yoktur!'

-Ekonomik durumunuz müsait değil mi? Çevremdeki ihtiyaçlılara fazla yardım yapamıyor, çokça sadaka veremiyorum, diye üzülüyor musunuz?

Sakın çaresi yok sanmayın. Gücünüzü aşan yerlerde de sadaka sevabı kazanabilirsiniz. Yeter ki, karşılaştığınız insanlara tebessümle muhatap olun. Sadaka sevabı kazandınız gitti. Bakın Efendimiz ne buyuruyor:

-Mü'minin mü'mine karşı tebessümü sadakadır!.

Yeter ki yüzünüzü asıp da itici şekilde muhatap olmayın çevrenize. Tebessümü ahlak edinin muhatap olduğunuz herkese..

- Maruz kaldığınız küçük günahlarınızın ağırlığından kurtulmak mı istiyorsunuz?

Hiç ümitsizleşmeyin. Bu da sizin için kolay. Yeter ki dostlarınızla karşılaştığınızda önce siz elinizi uzatıp musafaha yapacak kadar yakınlık gösterin, sıcak davranın. Bunun için de Efendimiz (sas) şöyle buyuruyor:

-İki mü'min karşılaşınca el uzatıp da sevgi ile musafaha ederlerse, ağaçların sararmış yapraklarının döküldüğü gibi günahları dökülür!. Öyle ise siz de bu sevecenliği huy edinin. Rahatladığınızı hemen hissedeceksiniz..

-Sıkıntılı günlerde Allah'ın size yardımını mı istiyorsunuz?

Bu da mümkün. Yeter ki siz de çevrenizdeki sıkıntıya düşenlerin yardımına koşun. Bunun için de Efendimiz şöyle buyuruyor:

-Allah kulunun yardımcısıdır. Kul, kardeşinin yardımcısı olduğu müddetçe!

-Ne dersiniz İslam'ın insanları toplumla kucaklaştıran bu emir ve tavsiyelerine? Çok mu zor, yoksa çok kolay, hemen herkes uygulayabilir mi? Öyle ise durmayın, İslam'ın, toplumu kucaklaştırıp kaynaştıran tavsiyelerini benimseyerek uygulamaya geçin. Mesela:

- Küs durmayın incindiğiniz, incittiğiniz kimselerle. Eksik etmeyin yüzünüzdeki tebessümünüzü. Uzatın elinizi musafaha edip tokalaşmak için. Yardımcı olun herkese. Çevrenizde sevin ve sevilin. Ahlakınız olsun güler yüz, tatlı dil, sevecen tavır...

İşte size Allah'ın razı olup, Resulü'nün sevdiği maliyeti olmayan, herkes tarafından kolayca uygulanabilen sünnet tavırlar, sevap getiren ameller..

Burada şunu da ilave ederek diyoruz ki:

- İslam'a soğuk bakanlar! Siz de uygulayın İslam'ın toplumla kucaklaşma kurallarını, göreceksiniz siz de bu toplumu sevecek, toplumca da sevilecek, dışarıda kalmayacaksınız, hep birlikte (öteki yok) biz varız, diyerek kucaklaşacağız..

 

KÜTAHYA TV “İFTAR SAATİ” PROGRAMI

05.09.2008 CUMA

PROGRAM METNİ

Sayın Seyirciler,

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Allah’a çok şükürler olsun ki, Müslüman bir ülkede, Müslüman bir anne babadan dünyaya geldik. Kulaklarımız ezan sesine hasret değil. Minarelerimizden günde beş vakit ezan, o ilahi davetle mü’minler Allah’a kulluğa davet ediliyor. Müezzin Hayye Alessalah derken “Haydin namaza” diyor. İnsanlar günlük işlerinin telaşesi arasında Allah’a kul olduğunun şuuruna varıyor.

Cenab-ı Allah tutmuş olduğumuz oruçları kabul etsin. Günde beş vakit namaz kılıyoruz. Bunun yanında yılda Ramazan ayında bir ay oruç tutuyoruz. Ramazan ayında camilerimiz doluyor, taşıyor. Herkes İslam’ı biraz daha iyi yaşamaya çalışıyor. Namazlarına dikkat ediyor.

Evet, Değerli Seyirciler,

Bu akşam Kütahya İl Müftü Yardımcısı Ahmet AKYIL Bey misafirimiz olacak. Kendisiyle üzerimize farz olan beş vakit namaz ve Ramazan ayında kıldığımız Teravih namazı hakkında sohbet yapacağız.

Değerli Hocam, Kütahya’da İftar programına hoş geldiniz.

 1. Değerli hocam, biz sizi tanıyoruz. Ancak seyircilerimizin de sizleri tanımalarını istiyoruz. Ahmet AKYIL kimdir?
 2. Namaz ibadeti neden önemlidir?
 3. Namaz kelime olarak ne anlama gelir?
 4. Beş vakit namaz kimlere farzdır?
 5. Namaz her hâl ve şartta kılınmalıdır. Namazdan kaçış yok. Mesela su bulamayanlar, yolcular, ayakta durmaya gücü yetmeyen hastalar nasıl namaz kılacaklar?
 6. Peki, namazın mükâfatı var mı? Nedir?
 7. Namazın insana kazandırdıkları nelerdir?
  1. 1.  Allah ve Peygambere itaat etmiş ve en faziletli ibadeti ifa etmiş olur.
  2. 2.  Allah’ı anmış olur.
  3. 3.  Maddi ve manevi kirlerden temizlenir.
  4. 4.  Vakitlerini düzene koyar.
  5. 5.  Günahlardan ve kötülüklerden korunur.
  6. 6.  Beş vakit namazını kılan kimse, kibir ve gururdan kurtulur.
  7. 7.  İlahi murakabe altında olduğunun farkında olur.
  8. 8.  Kusurlarının bağışlanmasına vesile olur
 8. Namaz kılmamanın hükmü nedir?
 9. Bir de namazı huşû ile kılmak var. Bunu nasıl başaracağız?
 10. Namazları cemaatle kılmak faziletli. Bunun sevabı ne kadar?
 11. Ramazan ayında kıldığımız bir namaz var. Bu namazın fazileti hakkında bilgi verir misiniz?

 

KÜTAHYA TV “İFTAR SAATİ” PROGRAMI

10.09.2008 ÇARŞAMBA

PROGRAM METNİ

Sayın Seyirciler,

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Bu akşam Kütahya İl Müftü Yardımcısı Necati KARA Bey misafirimiz olacak. Kendisiyle üzerimize farz olan zekat ibadeti ve sosyal yardımlaşma üzerine bir sohbet yapacağız.

Değerli Hocam, Kütahya’da İftar programına hoş geldiniz.

 1. Zekatın tanımı, lugatta ve İslam hukukunda nedir?
 2. Zekat ne ile sabittir.
 3. Zekat önemli bir ibadet midir? Verince ne olur, vermeyince ne olur?
 4. İnsanoğlu “mal canın yongasıdır” diyerek mala olan sevgisi dile getirilmektedir. Halbuki sadaka vermek ve yardım etmekle ne kazanır?
 5. Zekatın ahlaki yönünden bahsedebilir miyiz?
 6. İmanla cimrilik mü’minde bir ve beraber olabilir mi?
 7. Zekat ve Sosyal Bünye- Servet sadece zenginlerin elinde mi bulunmalı?
 8. Zekatın ekonomik hayata ne gibi katkısı vardır?
 9. Zekat malı, başkasının hakkından temizlediği için onu bereketlendirir mi?
 10. Malları koruma altına nasıl alırız?

 

 

KÜTAHYA TV “İFTAR SAATİ” PROGRAMI

11.09.2008 PERŞEMBE

PROGRAM METNİ

Sayın Seyirciler,

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Bu akşam Kütahya İl Müftü Yardımcısı Necati KARA Bey misafirimiz olacak. Hocamla dün akşam da birlikte olduk. Kendisiyle üzerimize farz olan zekat ibadeti ve sosyal yardımlaşma üzerine bir sohbetimize devam edeceğiz.

Değerli Hocam, Kütahya’da İftar programına hoş geldiniz.

 1. Zekat ne zaman farz kılınmıştır?
 2. Zekatla mükellef olma şartları… Yani kimler zekat verir?
 3. Zekata tabi olan mallar nelerdir?
 4. Temel ihtiyaçlar zekata tabi midir? (Ev, araba, dükkan, menkul, gayr-i menkul) satın almak üzere biriktirilen paradan zekat verilmesi gerekir mi?
 5. Nisap miktarı nedir? Zenginlik ölçüsü nedir?
 6. Zekatta bir oran var mıdır? Yani biz neye göre zekat vereceğiz?
 7. Hububat, yani toprak mahsüllerinin zekatının hesaplanmasında ilaç, gübre, mazot masrafı yapılıyor. Bu masraflar, çıkarılır mı, dahil midir?
 8. Kimlere zekat verilir?
 9. Kimlere zekat verilmez?
 10. Kişi damadına zekat verebilir mi?
 11. Borç verdiğimiz alacaklarımıza zekat vermek gerekir mi?
 12. Kütahya Tv ‘ye ramazan ayında bu program için sorulan zekat ile ilgili sorular var hocam. İsterseniz onlara geçelim.

 

 

 

KÜTAHYA TV “İFTAR SAATİ” PROGRAMI

16.09.2008 SALI

PROGRAM METNİ

Sayın Seyirciler,

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Bu akşam Kütahya İl Müftülüğü Murakıbı İhsan BAŞTÜRK Hocamla birlikte olacağız. Kendisiyle günde beş defa büyük bir coşku ve heyecanla dinlediğimiz EZANI MUHAMMEDİ üzerine bir sohbet yapacağız.

Değerli Hocam, Kütahya’da İftar programına hoş geldiniz.

 1. Öncelikli sizi tanıyabilir miyiz? İhsan Baştürk kimdir?
 2. Sayın hocam, ezanın ortaya çıkışı nasıl olmuştur. Ezanın meşruiyeti ve hükmü hakkında bilgi alabilir miyiz?
 3. Ezanın manası nedir?
 4. Ezan okumanın şartları var mıdır?
 5. Ezan okumayı terk etmek caiz midir?
 6. Ezan ve ikamete icabet nedir? Nasıl icabet edilir?
 7. Namaz dışında da ezan okunur mu?

 

 

Dua
Arif Nihat Asya

 

Biz, kısık sesleriz...minareleri,
Sen,ezansız bırakma Allahım!
Ya çağır şurda bal yapanlarını,
Ya kovansız bırakma Allahım!
Mahyasızdır minareler...göğü de,
Kehkeşansız bırakma Allahım!
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
Müslümansız bırakma Allahım!
Bize güç ver... cihad meydanını,
Pehlivansız bırakma Allahım!
Kahraman bekleyen yığınlarını,
Kahramansız bırakma Allah'ım!
Bilelim hasma karşı koymasını,
Bizi cansız bırakma Allah'ım!
Yarının yollarında yılları da,
Ramazansız bırakma Allah'ım!
Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü,
Ya çobansız bırakma Allah'ım!
Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız;
Ve vatansız bırakma Allah'ım!
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
Müslümansız bırakma Allah'ım!

 

 

 

KÜTAHYA TV “İFTAR SAATİ” PROGRAMI

17.09.2008 ÇARŞAMBA

PROGRAM METNİ

Sayın Seyirciler,

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Bu akşam Kütahya İl Müftüsü Mustafa ÜSKÜLÜPLÜ program konuğumuz.  Kendisiyle Peygamberimizin ahlakı üzerine bir sohbet yapacağız.

Değerli Hocam, Kütahya’da İftar programına hoş geldiniz.

1.Sayın hocam, öncelikle, peygamberimizin getirdiği, ortaya koyduğu İslam ahlakı konusunda genel bir bilgi verebilir misiniz?

2.Hazreti Peygamberin davetçilik yönü nasıldı? İnsanları yeni bir din olan İslam’a nasıl davet etti?

3.Peygamberimiz bize doğruluğu tavsiye ediyor. Kendisinin doğruluğu hakkında ne söyleyebilirsiniz?

4.Güvenirliliği

5.Adaleti

6.Yumuşak huyluluğu

7.Temizliği ve giyim kuşamdaki titizliliği

8.Aile hayatı nasıldı? Bize nasıl örnek oldu?

9.Aile reisi olarak Hz. Peygamber nasıl bir aile reisiydi?

 1. Hz. Peygamber ve çocuklar, çocuklara karşı davranışları.
 2. Hz. Peygamber ve Gençlik
 3. Hz. Peygamber ve Yaşlılar
 4. Hz. Peygamber ve Kadınlar
 5. Hz. Peygamber ve Yetimler ve şehit ailelerine karşı davranışları

 

 

KÜTAHYA TV “İFTAR SAATİ” PROGRAMI

17.09.2008 PERŞEMBE

PROGRAM METNİ

Sayın Seyirciler,

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Bu akşam Aslanapa İlçe Müftümüz Mehmet Uzunca program konuğumuz.  Kendisiyle tevbe üzerine bir sohbet yapacağız.

Değerli Hocam, Kütahya’da İftar programına hoş geldiniz.

 1. Sayın hocam, biraz kendinizi tanıtır mısınız? Mehmet Uzunca kimdir?
 2. İnsanın canlılar ve varlıkla âleminin içinde yeri nedir?
 3. Tevbenin mahiyeti nedir, tevbeyi tanımlar mısın?
 4. Tevbenin önemini açıklar mısın?
 5. Zulüm, günah ve tevbe kavramlarının arasındaki bağ nedir?
 6. Tevbenin unsurları nelerdir?
 7. Günah kavramını biraz açar mısın?
 8. Tevbe-i Nasuh nedir?
 9. Makbul bir tevbenin şartlarını ve safhaları nelerdir?
 10. Tevbede niçin acele edilmesi gerekir?
 11. Tevbenin belli bir mekânı var mıdır? Yeri nedir?
 12. Şimdiye kadar genellikle günah ve tevbe üzerinde durdu. Biraz da günahına tevbe eden insandan söz etsek!
 13. Sohbetimizin sonunda tevbeyi kabul eden Allah’tan bahsedelim.

 

 

 

 

 

KÜTAHYA TV “İFTAR SAATİ” PROGRAMI

19.09.2008 CUMA

PROGRAM METNİ

Sayın Seyirciler,

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Bu akşam Kütahya İl Müftü Yardımcımız Ahmet AKYIL program konuğumuz.  Kendisiyle YEMİN üzerine bir sohbet yapacağız.

Değerli Hocam, Kütahya’da İftar programına hoş geldiniz.

 1. Dini hayatımızda sıkça yaşadığımız hususlardan biri de ‘yemin’dir. Günlük konuşmalardan alış verişlerdeki pazarlıklara, birilerini ikna etme çabalarından bazı hususları ispatlama gayretlerine, dil alışkanlığı olarak yapılanlara varıncaya kadar sıkça ağzımıza aldığımız yeminin dini açıdan değerlendirmesi nasıldır? Dinen yeminle ilgili ne gibi hükümler vardır? Yapılan yeminlere riayet edildiği veya edilmediği zaman ne gerekir? Müslüman, hayatında şöyle veya böyle bir şekilde yer alan yemin hususunda hiç olmazsa asgari düzeyde bilgi sahibi olmalıdır. Hocam bize yemin ile ilgili genel bir bilgi verebilir misiniz?
 2. Yeminin mahiyeti hakkında neler söylersiniz?
 3. Her yapılan yemin geçerli midir?
 4. Yeminin çeşitleri nelerdir?
 5. Hocam bir de adamın gözünün içine baka yalan söyleyenler var. Yani bile bile yemin edenler var. Yalan yere yemin etmenin hükmü nedir?
 6. Yalan yere yemin etmek büyük günahlara giriyor mu?
 7. Tevbe-i Nasuh nedir?
 8. Keffaret gerektiren yemin hangisidir?
 9. Peki hocam, yemin keffareti nedir? Kişi yeminin bozarsa ne gerekir?

 

 

KÜTAHYA TV “İFTAR SAATİ” PROGRAMI

20.09.2008 CUMARTESİ

PROGRAM METNİ

Sayın Seyirciler,

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Bu akşam Kütahya İl Müftülüğü Murakıbı İhsan BAŞTÜRK program konuğumuz.  Kendisiyle KABİR ZİYARETLERİ üzerine bir sohbet yapacağız.

Değerli Hocam, Kütahya’da İftar programına hoş geldiniz.

 1. İnsanlar kabirleri ziyaret etmeye ne zaman başlamışlar? Diğer dinlerde de kabir ziyareti var mıdır?
 2. Dinimize göre kabir ziyareti meşru mudur?
 3. Buraya kadar zikredilen hadislerde kabir ziyaretinin ziyaret edene faydasının olduğunu görüyoruz? Kişiye ahreti hatırlatıyor. Dünyaya fazla bağlanmayı engelliyor, kötülüklerden alıkoyuyor. Peki, kabir ziyaretinin kabirde yatana faydası var mıdır?
 4. Kimlerin kabirleri ziyaret edilebilir?
 5. Kabir ziyaretinde kadınların durumu nedir? Onlar da kabirleri ziyaret edebilir mi?
 6. Kabir ziyaretinin bir usulü, âdâbı var mıdır?
 7. Kabristanda ziyaret esnasında yapılmaması gereken şeyler var mıdır?
 8. Kabir ziyaretinde yapılan yanlışlıklar nelerdir?

 


Yorumlar - Yorum Yaz
30 Cüz ve Mesajlar
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam211
Toplam Ziyaret3584456

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası