• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=5321561576
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
  • https://www.instagram.com/vehbiaksit
  • https://www.youtube.com/channel/UC5S_skAvSgjSjx7-XW1KjAw
VEHBİ AKŞİT

Vehbi Akşit Çekmeköy Müftüsü

Kategoriler
Site Haritası
ŞİFÂ-İ ŞERİF DERSLERİ
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Aile Hayatı

Fransızca Site

İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
İbrahim Halveti
ibrahim halveti
Vav ve Elif

Berat Kandili Duası

اعُوذُ بِاللهِ مِـنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيــمِ بِسْــــمِ اللهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيـمِ

أَلْحَمْدُ لِلَّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَ ﴿﴾ وَالْعَاقِـبَـةُ لِلْمُـتَّـق۪ينَ ﴿﴾ وَلَا عُدْوَانَ إِلَّا عَلَي الظَّالِم۪ينَ ﴿﴾ وَالصَّلٰاةُ وَالسَّلٰامُ عَلٰى رَسُولِـنَا مُحَمَّدٍ وَأٰلِه۪ وَصَحْبِه۪ٓ أَجْمَع۪ينَ ﴿﴾ أَللَّٰـهُمَّ رَبَّـنَا يَا رَبَّـنَا تَـقَـبَّـلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنْتَ السَّم۪يعُ الْعَل۪يمُ ﴿﴾ وَتُبْ عَلَيْنَا يَا مَوْلٰــنَآ إِنَّكَ أَنْتَ التَّــوَّابُ الرَّح۪يمُ ﴿﴾ وَاهْدِنَا وَوَفِّقْـنَآ إِلَى الْحَقِّ وَإِلٰى طَر۪يقٍ مُسْتَـق۪يمٍ ﴿﴾ بِـبَـرَكَـةِ الْقُرْأٰنِ الْعَظ۪يمِ ﴿﴾ وَبِحُرْمَـةِ مَنْ أَرْسَلْـتَـهُ رَحْمَةً لِلْعَالَم۪ينَ ﴿﴾ وَاعْفُ عَـنَّا يَا كَر۪يمُ ﴿﴾ وَاعْفُ عَـنَّا يَا رَح۪يمُ ﴿﴾ وَاغْفِرْ لَـنَا ذُنُـوبَـنَا بِفَضْلِكَ وَجُودِكَ وَكَرَمِكَ يَآأَكْرَمَ الْاَكْرَم۪ينَ

Ey bizleri ve bütün mevcudatı yoktan var eden, varlığından, sevgisinden ve rahmetinden haberdar eden Yüce Rabbimiz!

Ey rahmeti ile bütün varlığı, bütün kâinatı, bütün insanlığı kuşatan Rahman ve Rahim olan Allah’ımız!

Ey yerlerin ve göklerin yegâne sahibi, kalplerimizin, sırlarımızın, niyet, gaye ve hedeflerimizin, arzu ve kederlerimizin yegâne maliki olan Yüce Mevlâ’mız! Hakkıyla ifade etmekten aciz kaldığımız hamdimizi, senamızı, şükrümüzü, duamızı sana yöneltiyoruz. Sen kabul eyle Allah’ım!

Salat-ü selamımızı, her türlü ihtiramımızı Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya, onun âl, ashâb ve etbaına gönderiyoruz. Sen kabul eyle Allah’ım!

Ya Rabbi! Yâ ilahe’l-âlemîn!

Şu mübarek Berat gecesinde huzuruna geldik. Layıkı veçhile kul olamayışımızın mahcubiyeti içinde divanına durduk. Şükrümüzü hakkıyla eda edemeyişimizin acziyeti içinde Sana yöneldik. Bizi huzur-i ilahine kabul buyur, dua ve niyazlarımızı kabul eyle Allah’ım!

Bağışlanma, af ve kurtuluş gecesi olan bu mübarek Berat gecesinde huzur-i ilahinde âcizane, fakirane el açtık, Sana yalvarıyoruz. Yürekten itiraflarımız ve samimi tövbelerimizle sonsuz rahmet ve mağfiretine iltica ediyoruz. Şu gufran ve mağfiret gecesinde tövbelerimizi kabul eyle, günahlarımızı affeyle Allah’ım!

Ya Rabbi!

Cümle hatalarımızdan, günahlarımızdan, seyyiatımızdan, kusur ve noksanlıklarımızdan Sevgili Peygamberimizin (sas) her namazın ardından yaptığı tövbe ve istiğfar ile Sana yalvarıyoruz. Sen kabul eyle Allah’ım!

Estağfirullah, estağfirullah, estağfirullah el-azim el-kerim ellezi la ilahe illa hu el-hayyel kayyume ve netubu ileyh. Ve nes’elüke’t-tevbete ve’l-mağfirate ve’l-hidayete ve’l-afve lena inneke ente’t-tevvabü’r-rahim.

Sevgili Peygamberimizin (sas) bizlere öğrettiği seyyidül istiğfar duası ile Sana tövbe ve istiğfarda bulunuyoruz. Sen kabul eyle Allah’ım!

اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ وَأَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ وَأَبُوءُ لَكَ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي إِنَّهُ لَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ

Ya Rabbi!

Bizleri Ramazan-ı şerife, şu mübarek Berat gecesinde, kabul olunmuş tövbelerle, arınmış kalplerle, vuslatına ermeye talip gönüllerle temizlenmiş, bağışlanmış ve beratını almış kullar olarak erişmeyi nasip eyle Allah’ım!

Ya İlahî!

Bize bahşeylediğin en büyük sermaye olan ömrümüzü hoyratça tüketiyoruz. Sana layık bir kul, Habibine layık bir ümmet olamadık. “Allah'ım! Gazabından rızana; cezandan affına sığınıyoruz.” Rahmet ve Gufran gecesinde bizlere af ve mağfiretinle muamele eyle Allah’ım!

 

 

Ya Rabbi!

Bu mübarek mekânda bedenlerimizi buluşturduğun gibi kalplerimizi ve ruhlarımızı da buluştur Allah’ım!

“Müminler ancak kardeştir” ilahi fermanınca bizleri zihinleri bir, yürekleri bir, gayeleri bir, sevgileri bir, hüzünleri bir, acıları bir kardeşler topluluğu eyle Allah’ım!

Kardeşlerimizin halleriyle hallenmeyi, dertleriyle dertlenmeyi, acılarını acımız, sevinçlerini sevincimiz bilmeyi ihsan eyle Allah’ım!

Yâ Rabbe’l-Âlemin!

Bizlere daima iman ve istikamet üzere olabilmeyi ihsan eyle Allah’ım! Bizlere hakkı hak olarak bilip hakka uymayı, batılı batıl olarak bilip batıldan sakınmayı nasip eyle Allah’ım!

Bizleri İslâm’ın, Kur’an’ın ve Peygamberimizin (sas) yolundan ayırma! Allah’ım.

Kur’an-ı Kerim’i; kalplerimizin gıdası, ruhlarımızın şifası, kabirlerimizin ziyası, maddî ve manevî dertlerimizin devası eyle. Kerim Kitabımızı ve Peygamberimizin (sas) sünnetini doğru anlayıp doğru yaşamayı lütfeyle Allah’ım!

Habib-i Edibini (sas), gözümüzün nuru, gönlümüzün süruru eyle! Salavat-ı şerifeleri dillerimizden eksik etme. Örnek hayatını, güzel ahlakını, siretini ve sünnetini bize rehber eyle. Ahirette livaul hamdi  altında toplanmayı, şefaatlerine ermeyi, havz-ı kevserinden kana kana içmeyi, cennette gül cemalini seyretmeyi, kendilerine komşu olmayı, hoş sohbetlerine katılmayı cümlemize nasip eyle Allah’ım.

Ya İlahî!

Ümmet-i Muhammedi cehalet, tefrika ve fakirlik hastalığından kurtar! Ümmet-i Muhammedi iki cihanda aziz eyle! Ümmeti Muhammedi tevhid ve vahdette birleştir Allah’ım!

Bu mübarek mekânda saflarımızı düzgün ve sık tuttuğumuz gibi niyetlerimizi ve yüreklerimizi de düzgün tutabilmeyi nasip eyle Allah’ım! Bu mübarek mekânda yan yana, omuz omuza durduğumuz gibi evde, mahallede, işyerinde, hayatın içinde müminler topluluğu olarak yan yana, gönül gönüle olabilmeyi bahşeyle Allah’ım!

Ya Rabbi!

Bizlere anne-babalarımıza hayırlı evlatlar olabilmeyi, evlerimizde onları baş tacı edebilmeyi, haklarını, hukuklarını yerine getirebilmeyi, bu dünyada onların rızalarını kazanabilmeyi nasip eyle Allah’ım!

 

Hayatımızı paylaştığımız eşlerimize, göz bebeğimiz olan yavrularımıza karşı görevlerimizi bihakkın yapabilmeyi ihsan eyle Allah’ım! Onlara sevgi, rahmet, merhamet, şefkat, meveddet, muhabbet ve ülfetle muamele etmeyi nasip eyle Allah’ım!

Evlatlarımızı bize itaatli, vatana ve millete hayırlı eyle. Çocuklarımızın kalplerini iman nuru ile tenvir eyle Allah’ım!

Kısmet ve Takdir gecesinde yavrularımıza, hayırlı kısmetler, başarı, huzur, bereket ve sağlık içinde bir ömür lütfeyle! Onları her türlü kötülüklerden ve zararlı alışkanlıklardan muhafaza eyle Allah’ım!

Bizlere hayırlı işler, helâl ve bereketli kazançlar nasip eyle! Yuvalarımıza, aile ocağımıza mutluluk, huzur ve saadetler ihsan eyle Allah’ım!

Hasta olan kullarına acil şifalar, borçlu olan kullarına edalar, dertli olan kullarına devalar ihsan eyle Allah’ım!

 

 

 

 

Ya Rabbi!

Şu kurtuluş gecesinde, ortak evimiz ve imtihan yurdu olan dünyamızı savaşlarla, işgallerle, katliamlarla, açlıklarla, mültecilerle milyonların inlediği bir enkaz olmaktan kurtar! Çevre ve tabiata, canlılara ve bitkilere ibret ve rahmet nazarıyla bakabilmeyi nasip eyle! Gelecek nesillere güzel bir dünya bırakabilmeyi ihsan eyle! Yeryüzünü maddi ve manevi olarak yeni baştan imar edebilmeyi nasip eyle Allah’ım!

Ya İlahi!

Kavimler ve kabileler halinde yaratılmamızın, dillerimizin ve renklerimizin farklı farklı oluşunun hikmetini kavrayabilmeyi lütfeyle Allah’ım!

Yeryüzü ve tüm mahlukat bize emanet, biz de birbirimize emanetiz. Mazlumlara, gariplere, yetimlere, kimsesizlere sahip çıkabilmeyi; çocukların, kadınların, yaşlıların hak ve hukukunu koruyabilmeyi bizlere nasip eyle Allah’ım! Kırık kalpleri onarabilmeyi, yaralı gönülleri imar edebilmeyi, haset, kin ve nefreti yok edebilmeyi, sevgi, merhamet ve kardeşlik köprüleri kurabilmeyi bahşeyle Allah’ım!

Ya Rabbi!

Bizleri, günahta ve düşmanlıkta değil; iyilikte ve takvada yardımlaşanlardan eyle! Hak ve hakikatin yolunda olanlardan eyle Allah’ım!

Bizleri, birbirine kin güdenlerden, nefret duyanlardan, buğzedenlerden, fitne çıkaranlardan, gıybet ve iftiraya bulaşanlardan, kul hakkına girenlerden eyleme Allah’ım!

Bizleri, kendisi için istediğini mümin kardeşi için de isteyenlerden, işlerini adalet, hakkaniyet, merhamet ve şefkatle icra edenlerden eyle Allah’ım!

Ya Rabbi!

Şu mübarek Berat gecesinde günahkâr beden ve gönüllerimizi istiğfar ile arıtmak istiyoruz. Sen nasip eyle Allah’ım! İmanımızı ve ahdimizi tazelemek muradımız. Sen bahşeyle Allah’ım! Kırdığımız kalpleri onarmak, paraladığımız onurları tamir etmek, ihlal ettiğimiz hak sahipleriyle helalleşmektir borcumuz. Sen lufteyle Allah’ım! Yaratıldığına değer bir insan olmak, bize elçi, mürşit ve en güzel örnek olarak gönderilmiş Peygamberimize can u gönülden uymaktır dileğimiz. Sen bize yardım eyle Allah’ım!

Ya Rabbi!

Masiyetlere dalarak, nefsimizin heva ve heveslerinin peşine düşerek senin engin rahmetini istismar ettiğimiz için istiğfar ediyoruz. Estağfirullah, estağfirullah, estağfirullah.

Eli kalem tutacak iken kusurumuz yüzünden zalimlerin, ellerine silah verdiği ve kardeş katili haline getirdiği gençlerimiz için istiğfar ediyoruz. Estağfirullah, estağfirullah, estağfirullah.

Simsiyah köle bir genç ile Kureyş’in en ileri gelen ailelerinin gençlerini kardeş kılan, kucaklaştıran, aynı safta buluşturan Rasul-i Ekremin bu kardeşlik tablosunu bugün yavrularımıza yaşatamadığımız için istiğfar ediyoruz. Estağfirullah, estağfirullah, estağfirullah.

İnsanlarımızı, büyük günahların en büyüklerinden olan cana kıyma günahından uzak tutamadığımız için istiğfar ediyoruz. Heder olan ömürler, tarumar olan gönüller, gafletle geçen gün ve geceler için istiğfar ediyoruz. Estağfirullah, estağfirullah, estağfirullah.

Ya İlahî!

Hz. Âdem babamız ve Havva annemiz çiğnedikleri bir yasak yüzünden, “Rabbimiz biz nefsimize zulmettik, Eğer bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen şüphesiz hüsrana uğrayanlardan oluruz.” diyerek tövbe edip yalvarmışlardı. Allah’ım nice yasaklarını çiğnemiş, nice emrine muhalefet etmiş günahkârlar olarak biz de onların tövbesiyle engin mağfiretine iltica ediyoruz. Günahlarımızı affeyle Allah’ım.

Bizi kendimize zulmedenlerden eyleme Allah’ım. Bizi hüsrana uğrayanlardan eyleme Rabbim.

Allah’ım!

Sana, “Rabbimiz! Yalnız Sana güvenip dayandık, Sana yöneldik ve sonunda da Senin huzuruna varacağız.” diye yakaran Hz. İbrahim peygamberin lisanıyla yalvarıyoruz. Huzuruna tertemiz yüzlerle, hesabını verebileceğimiz salih amellerle varabilmeyi bizlere nasip eyle Allah’ım.

Ya Rabbi!

“Bana verdiğin nimetle suçlulara asla arka çıkmayacağım.” diyerek iltica eden Hz. Musa peygamberin lisanıyla Sana nida ediyoruz: Bizi zalimlere, hainlere destek verenlerden eyleme Allah’ım.

Rabbimiz!

“Eğer kendilerine azap edersen onlar senin kullarındır. Şayet onları bağışlarsan aziz ve hakim olan Sensin.” diye yalvaran Hz. İsa peygamberin lisanıyla sana iltica ediyoruz. Hata ve eksiklerimize bakıp bize azap eyleme. Rahman ve Rahim olansın, bizlere mağfiret eyle Allah’ım.

Âlemlere rahmet Muhammed Mustafa Efendimiz (sas)’in lisanıyla sana yalvarıyoruz:  “Allah’ım zulmetmekten ve zulme uğramaktan sana sığınıyoruz.” Masumların, mazlumların akan kanının dinmesini, yüzlerinin gülmesini bir an önce lütfeyle Allah’ım.

Allah’ım!

Yunus Peygamberi karanlıklardan kurtaran dua ile Sana yöneliyoruz. “La İlahe İlla Ente Sübhanek. İnni Küntü Minez Zalimin.” “Rabbimiz Sen her şeyden münezzehsin. Biz kendimize yazık ettik, zulmettik.” Allah’ım bizi kendine zulmedenlerden eyleme. Nefsin karanlıklarında, gafletin çukurlarında bırakma Allah’ım.

Allah’ım! Sevgili Peygamberimizin dilinden hiç düşürmediği dua ile Sana yalvarıyoruz. “Allahümme inneke afüvvün, kerimün, tühıbbül afve fa’fu anna” “Allah’ım! Sen affedicisin. Sen Kerim’sin. Affetmeyi seversin. Bizleri affeyle Allah’ım!” 

Allah’ım! Bütün peygamberlerin yaptığı dua ile Sana yöneliyoruz. “Rabbena atina fi’d-dünya haseneh, ve fi’l-ahirati haseneh, ve kına azabe’n-nar.” “Rabbimiz! Bize dünyada da güzellikler ihsan eyle, Ahiret’te de güzellikler ihsan eyle. Bizi cehennem azabından muhafaza eyle.”

Allah'ım! Kalplerimizi birleştir. Aramızı  ıslah et. Bize kurtuluş yollarını göster. Bizi karanlıklardan aydınlığa çıkar. Bizi her türlü  çirkinliklerin açığından ve gizlisinden uzaklaştır.

Ya İlahi!

Ortak evimiz olan dünyayı huzur, barış ve güven içinde daha yaşanabilir bir dünya haline getirebilmek için bize yardım eyle Allah’ım!

Kalplerimizden nefret, kin ve intikam duygularını giderip sevgi, muhabbet ve merhamet ikram eyle. Kan ve gözyaşına boğulmuş, insanca ve kardeşçe yaşamaya dair ümidini yitirmiş insanlığa bizleri yeniden umut eyle Allah’ım!

Kin ve nefret yerine merhamet ve adaleti, düşmanlık ve husumet yerine dostluk ve kardeşliği ikame edebilmeyi istiyoruz. Zedelenen insan haysiyet ve onurunu yüceltmek için daha çok çaba gösterebilmeyi bizlere nasip eyle Allah’ım.

Bizleri, insanlığın barış ve huzuru için hayrın anahtarı şerrin kilidi olanlardan eyle Allah’ım! Bizleri, dünyanın neresinde olursa olsun açların, yoksulların, mahrumların, mağdurların, zayıf bırakılmışların, zulme uğramışların haklarına dikkat kesilenlerden, onların dertleriyle dertlenenlerden, acılarına ortak olanlardan, yaralarını saranlardan eyle Allah’ım.

Bizleri, bencillik kabuğunu kıranlardan, ikram edenlerden, ekmeğini bölüşenlerden, huzuru paylaşanlardan, gönül kapılarını kardeşlerine açanlardan eyle Allah’ım.

Ya İlahî!

İçimizde muhabbetinden başka sevgi, rızana erişmekten gayrı arzu bırakma. Rızana uymayan her türlü tutku ve isteklerden bizleri uzak eyle Allah’ım. Bize “kulum” demez isen, elimizden tutmaz isen, “affeyledim” müjdesini duyurmaz isen halimiz nice olur Allah’ım? Bizi rahmetinden, mağfiretinden mahrum eyleme Allah’ım!

Ya Rabbi!

Kıldığımız namazları, tuttuğumuz oruçları, okuduğumuz Kur’an-ı Kerimleri, indirdiğimiz hatm-i şerifleri, söylediğimiz kelime-i tevhitleri, kelime-i şehadetleri, yapılan zikirleri, tesbihatı, dua ve niyazları, va’z-u nasihatleri ve getirilen salât-ü selâmları, okunan mevlid-i nebileri, ibadet ve taatlerimizi, hayır ve hasenatımızı, salih amellerimizi yüce katında en güzel şekliyle kabul eyle Allah’ım!

Bunlardan hâsıl olan ecir ve sevâbı;

Öncelikle Sevgili Peygamberimiz, Muhammed Mustafa’nın aziz, latif rûhuna hediye eyledik, vâsıl eyle Allah’ım!

Diğer bütün peygamberlerin,  ehli beytin, ezvâc-ı tâhirâtın, ashâb-ı kiramın, tabiinin, tebe-i tâbiinin, cümle alimlerin, salihlerin, şehitlerin, ahirete göç eden gaziler ile bütün ehl-i imanın ruhlarına hediye eyledik kendilerini haberdar eyle Allah’ım!

Şu anda bu duaya “amin” “amin” diyen bütün kardeşlerimizin cümle geçmişlerinin ruhlarına da hediye ediyoruz, onları da hissedar eyle Allah’ım!

Yâ Rabbe’l-Âlemîn,

Ömrümüzü rızana uygun geçirebilmeyi nasip eyle. Bizleri zikrinde, şükründe, hüsn-i ibadetinde daim eyle. Günahlardan mahfuz eyle. Haramlardan uzak eyle. Bedenlerimize sıhhat afiyetler ihsan eyle. Ümmet-i Muhammed’e güzel hizmette bizlere güç ve kuvvet ihsan eyle. Vefatımız geldiği zaman da dilimiz zikrinle meşgulken, alnımız secdede iken, Senin sevdiğin ve razı olduğun bir hal üzereyken ruhumuzu kabzeyle Allah’ım. Ecel şerbetini içeceğimiz son nefesimizde, Kelime-i şahadet ki buyurun (اشهد ان لااله الاالله واشهد ان محمدا عبده ورسوله) diyerek, ruhumuzu teslim edebilmeyi, iman ve selim bir kalp ile huzuruna gelebilmeyi cümlemize nasip ve müyesser eyle Allah’ım. Bizleri cennetinle cemalinle müşerref eylediğin kulların arasına ilhak eyle Allah’ım. Dualarımızı kabul eyle Allah’ım.

 

 

Esselatü vesselamü aleyke ya rasülallah

Essalatü vesselamü aleyke ya habiballah

Essalatü vesselamü aleyke ya seyyidel evveline vel ahirin.

 

آمـــين و سلام علي المرسلين و الحمد لله رب العالمين

 


Yorumlar - Yorum Yaz
30 Cüz ve Mesajlar
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam222
Toplam Ziyaret3637998

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası