• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
  • https://www.instagram.com/vehbiaksit
VEHBİ AKŞİT

Vehbi Akşit Çekmeköy Müftüsü

Kategoriler
Site Haritası
ŞİFÂ-İ ŞERİF DERSLERİ
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.607316.6738
Euro17.573517.6439
Aile Hayatı

Fransızca Site

İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
İbrahim Halveti
ibrahim halveti
Vav ve Elif

Keşke Demeden ÖnceKeşke ''keşke'' demeseydik

وَلاَ تَتَمَنَّوْاْ مَا فَضَّلَ اللّهُ بِهِ بَعْضَكُمْ عَلَى بَعْضٍ لِّلرِّجَالِ نَصِيبٌ مِّمَّا اكْتَسَبُواْ وَلِلنِّسَاء نَصِيبٌ مِّمَّا اكْتَسَبْنَ وَاسْأَلُواْ اللّهَ مِن فَضْلِهِ إِنَّ اللّهَ كَانَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمً
 
Aziz ve Muhterem Müslümanlar!

 Hayatta sık sık teleffuz ettiğimiz Keşkelerimiz vardır.

Keşke mavi gözlü olsaydım!
Keşke daha zengin olsaydım!
Keşke kadın olsaydım!
Keşke erkek olsaydım!
Keşke evlenmeseydim!
Keşke filanın makamında olsaydım!
Keşke zamanı geri çevirebilseydim!

Diyerek iç geçirmeyin lütfen (!) Çünkü bu hâl insan psikolojini altüst etmekten başka bir işe yaramaz.

Bizi biz yapan özelliklerimiz farklı olmamızdır. Boyumuz, kilomuz, kulağımız, hayat şartlarımız başta parmak izlerimiz, düşüncelerimiz, karakterimiz, duygularımız, hayallerimiz, sevgilerimiz, nefretimiz, dünyada yalnız bize aittir. Bir eşi ve benzeri yoktur.

 Çünkü biz, seri üretim değiliz! Ya olsaydık? Herkes aynı duyguyla gülüyor, ağlıyor ve yaşıyor olurduk... Hepimizin aklı, gücü, yetenekleri, sevgisi aynı ölçüde yaratılmış olsa idi; Bir Gül'e baktığımız zaman bir milyar insan ile aynı duygularla şiir yazardık. İki güreşçi ölünceye dek birbirini yıkamazlardı. Bu sıkıcı hayatı biz kullarına yaşatmak istemeyen Cenab-ı Allah'ın üzerimizde El Bedii isminin tecellisini görürüz. Örneksiz yaratan, çok güzel yaratan...
 
Her daim başarılı olamayız her zaman mutlu da..!!
Yarışmalarda, meslek statülerinde, koşuda, akılda, şiirde, yazıda, ezberde hepsinde de dünya birincisi olacağım demeyin ve yahutta başarı elde edeceğim demeyin. Her alanda başarılı olmak demek zaten sonu tüketmek demektir. Belli bir dereceye sahip olamamakta " keşke " demek değildir.

 Muhterem Mü’minler!

 Olmayacak şeyler istemeyelim! Anadolu’da çok güzel bir tabir vardır "..suyu akışına bırakmak " gerçekten bu söz keşkelere cevap olsa gerek! Olmuşu ve olacak olanı önleyemeyiz.  Tedbir alıp, tevekkül etmek en doğru olanıdır.
Cenab-ı Allah bir ayeti celilede:

"Bir de Allah'ın bazınıza, diğerinden fazla verdiği şeyleri temenni etmeyin. Erkeklere hak ettiklerinden bir pay vardır. Kadınlara da kendi kazandıklarından bir pay vardır. İsteklerinizi Allah'ın fazlından ve kereminden isteyin. Gerçekten Allah her şeyi hakkıyla bilendir.." (Nisa süresi 32) buyurmaktadır.

O vakit insana yakışan; Yaradanın verdiği özelliklerini keşfetmesi ve hayatına aksetmesi olacaktır. Kendimizi keşfedip hayatımıza nakış nakış işlemeliyiz.

 Sevgili Peygamberimiz bu hususta :

  ".... Her şeyde hayır vardır. Sen sana faydalı olanı yapmaya çalış. Allah'tan yardım iste. Tembellik ederek acizlik gösterme. Başına bir iş geldiğinde "Keşke şöyle yapsaydım böyle olurdu" deme. " Bu Allah'ın takdiridir. O dilediğini yapar. " de. Çünkü "Keşke" kelimesi şeytanın eylemine yol açar." buyurmuştur. (Müslim, Kader, bab 34, hadis 2264)

 O halde, keşkelerimizi yok edelim ve dimağlarımıza mahiyeti ve manevi değeri oldukça büyük" hayırlısı olsun" nu bırakalım.

Çünkü Cenab-ı Allah  "..Biz sizi şerle de hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz bize döndürüleceksiniz " (Enbiya suresi 35. ayet) diğer bir ayette " Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz." (Bakara Suresi 216) buyrulmaktadır.

 
Muhterem Mü’minler!

 Sözün özü " keşke " kelimesi, geçmiş zaman diliminde yapmadıklarımız veyahut ta pişmanlıklarımız için kullanılır. Adından da anlaşıldığı üzere geçmiştir ve geçmişte kalmıştır. Geçmişi ise itina ile günümüze taşıyan bizlerin " keşke " dolu sözleridir. Geçmiş, biz insanlar için yalnızca gelecek için tecrübeler taşır.
 
15.01.2010 Cuma

 La Louviere Yavuz Sultan Selim Camii


Yorumlar - Yorum Yaz
30 Cüz ve Mesajlar
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret3116834

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası