• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=5321561576
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
  • https://www.instagram.com/vehbiaksit
  • https://www.youtube.com/channel/UC5S_skAvSgjSjx7-XW1KjAw
VEHBİ AKŞİT

Vehbi Akşit Çekmeköy Müftüsü

Kategoriler
Site Haritası
ŞİFÂ-İ ŞERİF DERSLERİ
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Aile Hayatı

Fransızca Site

İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
İbrahim Halveti
ibrahim halveti
Vav ve Elif

Hafızlık İcazet Merasimi Konuşması

ÇEKMEKÖY ŞAHİNBEY KURAN KURSU HAFIZLIK MERASİMİ AÇILIŞ KONUŞMASI

VEHBİ AKŞİT ÇEKMEKÖY MÜFTÜSÜ

17 EKİM 2021 PAZAR -Çekmeköy Şahinbey Camii

 

Bismillahirrahmanirrahim,

Muhterem Reisül Kurra Mustafa DEMİRKAN Hocam,

Sayın Kaymakamım,

Sayın Belediye Başkanım,

Çok muhterem Hafız kardeşlerim,

Hafızlarımızı yetiştiren hocalarımız,

Hafızlarımızın anne ve babaları,

Çok değerli misafirlerimiz,

 

Allah Teâla bu Çekmeköy Şahinbey Camiinde bizlere hafızlarımızın icazetine, bu güzel şehadetine, bu güzel bereketine nail olmayı nasip etti.

Okunan bu Kur’an’lar hürmetine Aziz kardeşlerim; Cenabı Allah İstanbulumuza, Çekmeköyümüze, Türkiye’mize, âlemi İslam’a huzur ihsan eylesin. Bir an önce bu pandemiden bizleri korusun.

Allah’ımıza sınırsız hamdü senalar olsun biz bugün millet olarak, devlet olarak değil onlarca yüzlerce, artık binlerce diyebileceğimiz hafızlarımız var. İşte bu yüzlerce, binlerce hafızlar kervanına bugün nasipse Şahinbey Kuran kursumuzda eğitim görmüş ve hafızlığını ikmal ederek, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan imtihanı kazanmış ve hafızlık belgesi almaya hak kazanan 22 öğrencimize icazet merasimi yapıyoruz.

Biz Allah’ın dinine yardım edersek Allah’da bize yardım edecektir. Biz Allah’ın Dinine uyarsak Allah bizi aziz kılacaktır. Biz Kur’an’a ve Muhammed Mustafa (s.a.v)’nın sünnetine uyarsak, devlet, millet ve ümmet olarak istikamet üzere olursak Allah bize yardım eder.

Değerli kardeşlerim kendine inananları, güvenenleri mahzun bırakmayan Allah’ım bizi de İnşallah mahzun bırakmayacaktır. Onun için diyoruz ki Kur’an’a hizmet şereftir.

Allah bu şerefi bizlere nasıp etti Elhamdülillah!

Hocalarımız, vakfımız, derneklerimiz, Kuran kurslarımız, hafızlarımız ve anne babaları, hayır sahipleri, önderlik edenler, Kur’an’a hizmet edenler, onu yaşayanlar, öğrenenler, anlayanlar ve onu anlatanlar. Allah her birinden razı olsun”

 

“Kur'an-ı Kerim'in korunmasının yollarından birisi de hafızlardır.

 

 “Bizler ilk emri “Yaratan Rabbinin adıyla oku” olan bir dinin mensuplarıyız.

İlahi ve beşeri anlayışta da her şeyin başı okumakla başlıyor. Önce eğitim, önce okumak, ilim sahibi olmak, öğrendiği ilmi hayır işlerinde kullanarak kendimizi geliştirmek zorundayız.

 

Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi “ilim talep etmek- öğrenmek her Müslümana farzdır” bizler de bu farzı yerine getirmekle mükellefiz.

 

Kur’an-ı Kerim'i öğrenmek te, öğretmekte buna vesile olmakta hayırlı bir iştir. Hafızlarımızı yürekten kutluyor, başarılar diliyorum.”

 

 “Peygamber Efendimizin “Sizlerin en hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.”

 

Kur’an-ı Kerim’in sözlerin en güzeli ve mümin gönüller için bir şifa kaynağıdır.

 

Kur’an-ı Kerim’in en güzel ahlakı göstererek, bize iyi kul olmayı, iyi baba olmayı, iyi anne olmayı, iyi aile olmayı, iyi eş olmayı, iyi evlat olmayı, iyi kardeş olmayı ve her şeyden önce iyi insan, iyi dost olmayı öğretir.”

 


Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy,

 “İnmemiştir hele Kur'an şunu hakkıyla bilin, ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için” demiştir.

 İşte bu eğitimlerin temel hedefi, tam da bu olmalıdır. Bu eğitimler bizim fert hayatımızı değiştirmeli, aile hayatımızı değiştirmeli, toplum hayatımızı değiştirmeli ki, o zaman maksadına ulaşmış olsun. Yalnızca öğrenilip, hayatımıza tesir etmeyen bir eğitimin olumlu bir sonucu olmayacaktır.

Burada bu eğitimin hazırlanmasında emeği geçen başta Çetin Biçkin hocamız  ve diğer hafızlık hocalarımızı, Derneğimizi kutluyorum. Ayrıca başta belediye başkanımız Ahmet Poyraz olmak üzere, Çekmeköy Kaymakamı Resul Çelik Bey’e, hafızlarımıza bu merasimde hediyeler alarak onları onurlandıran hayırsever kardeşlerimize, . Bu şerefi ilçemize kazandıranlardan Allah razı olsun” 

 

Kur’an bir hayat kitabıdır. Yaşamak için gelmiştir. Onunla hayatımızı, davranışlarımızı, düşüncelerimizi güzelleştirmeliyiz. Bugünün, bunalımlar yaşayan, türlü sorunlarla kuşatılmış dünyasına Kur’an’ın çağlar üstü mesajını, merhamet, adalet, ahlak yüklü, hayat veren ilkelerini taşımak, bizim için en büyük sorumluluktur.

Hafızlarımıza da önemli bir tavsiyem olacaktır.

“Ezberlediğiniz, kalbinize nakşettiğiniz Kur’an-ı Kerim’in hayat veren mesajlarını anlamaya çalışacaksınız. Manasına, tefsirine, bütün inceliklerine vakıf olacaksınız.

Peygamberimize vahiy dokununca O kendisine gelen vahyi insanlara aktardıkça, kalk ve uyar emri gereğince davet edince, Mekkeli müşrikler Muhammedül Emin Dedikleri Peygamberimize cephe aldılar.

Size de vahiy dokundu. O Kur’an’ı zihninize nakşettiniz. Ezberlediniz.

O’nun üstün hakikatlerini öğrendikçe hafızlığınızdan daha çok zevk alacaksınız.

Onun ahlakıyla ve ahkâmıyla hayatınızı güzelleştireceksiniz. Onu yaşayarak topluma örnek olacaksınız. Hafızlık bir kitabı öylesine ezberlemek değildir.

Kur’an-ı Kerim-i akla ve kalbe yerleştirmek, hayata ve ahlaka kılavuz yapmak, anlayarak aydınlattığı yoldan yürümektir. Hıfzınızı asla unutmayacaksınız.

Sahip olduğunuz bu hazineyi kaybetmeyeceksiniz.

Değerli Anne babalara da bir teşekkürüm var:

Evladınız dünya hayatında her faniye nasip olmayan hafızlık gibi yüce bir payenin sahibi olmuştur. Sizlerin gece gündüz devam eden dua ve destekleri, hocalarımızın üstün gayreti, çocuğumuzun sabır, sebat ve çalışma azmi hepimizi bu mutlu sona ulaştırmıştır.

Bu programa zaman ayırıp katılan ve önemseyen başta Kaymakamımız Resül Çelik Bey’e, Belediye Başkanımız Ahmet Poyraz’a, Reisül Kurra Mustafa Demirkan Hocamıza ve siz davetlilere katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

Bu akşam idrak edeceğimiz Mevlid Kandinizi tebrik ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle hafız kardeşlerimizi ve siz değerli anne babaları kutluyor, Rabbimizden iki dünyada da huzur ve mutluluğunuzun daim olmasını niyaz ediyorum.


Yorumlar - Yorum Yaz
30 Cüz ve Mesajlar
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret3637780

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası