• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=5321561576
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
  • https://www.instagram.com/vehbiaksit
  • https://www.youtube.com/channel/UC5S_skAvSgjSjx7-XW1KjAw
VEHBİ AKŞİT

Vehbi Akşit Çekmeköy Müftüsü

Kategoriler
Site Haritası
ŞİFÂ-İ ŞERİF DERSLERİ
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Aile Hayatı

Fransızca Site

İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
İbrahim Halveti
ibrahim halveti
Vav ve Elif

Diyanet İşleri Başkanı\'nın Belçika Ziyareti

T. C. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu Avrupa\'daki görüşmelerinin son durağı olan Belçika\'daydı.

Almanya, Fransa, Hollanda\'da bir haftadan beri görüşmelerde bulunan Bardakoğlu, Belçika Diyanet Vakfı salonunda Din Görevlileri ile bir araya geldi.

Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Halife Keskin\'in ev sahipliği yaptığı toplantıya, T. C. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Dış İlişkiler Daire Başkanı Prof. Dr. Ali Dere, Diyanet Vakfı Kadın Kolları Başkanı Dudu Akçalık, Diyanet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri, Belçika genelinde görev yapan Din görevlileri katıldı.

Basın\'ın büyük ilgi gösterdiği toplantı şehitlere saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlandı. Sunumu Ali Gün\'ün yaptığı programda Şükrü Uymaz Kuran\'dan ayetler okudu.

Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Halife Keskin selamlama konuşmasında, \'Sayın Genel Başkanımız Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Dış İlişkiler Daire Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Dere ve siz değerli görevlilerimizle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Bu gün burada önemli görüşmeler yapacağız. Sayın Genel Başkanımızın önemli mesajlarını paylaşacağız. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Bardakoğlu, çalışmalarla ilgili olarak bir haftadan Almanya, Fransa, Hollanda ve son olarak da Belçika\'da çeşitli temaslarda bulunduğunu açıklayarak sözlerine şöyle devam etti, "Bizler Diyanet camiası olarak hem ülkemizde hem avrupa\'da hem de dünyanın diğer bölgelerinde insanlığa hizmet ediyoruz. Milletimizin hasletleri olan milli ve manevi değerlerimizi temsil ediyoruz. Millet olarak geçmişimizden gelen milli hasletlerimiz var. Dinimizden gelen güzelliklerimiz var” dedi.

BARDAKOĞLU’NUN ÖNEMLİ MESAJLAR İÇEREN KONUŞMASINI ŞU BAŞLIKLARDA TOPLAYABİLİRİZ.

“Bir haftadan beri Avrupa\'da kendimizi anlatıyoruz. Unutmamak gerekir ki \'dünya artık diyalog\' dünyasıdır. Kendimizi doğru anlattığımız içinde bizi anlıyor ve seviyorlar. Fransa\'da bir toplantıda konuşma yaptım. Bu arada bir Üniversite\'nin de açılışını yaptık. Oradaki konuşmalarımızda son derece takdir gördük. Olumlu tepkiler aldık.”

AVRUPALI DOSTLARIMIZ BİZİ ANLAMAYA BAŞLADILAR

“Avrupalılar, ülkemizin farklılığını görerek bizler için müsbet söylemlerde bulundular.
Fransa\'da bir İlahiyat Fakültesinde eğitim vermekteyiz. Cumhuriyetle birlikte önemli mesaj ileten bir Diyanet Başkanlığımız var. Ülkemizde dinimizi siyasetten uzak tutarak, ana kaynaklarımız olan Kur\'an ve Hadislerle İslam’ı doğru anlatıyoruz.”

HOŞGÖRÜ GENLERİMİZDE VAR

“Bizim insan sevgimiz var. Hoşgörü geleneğimiz genlerimizde var. Hoşgörü hayatımızda yaşam biçimimizdir. Türkiye\'nin her şehrinde hoşgörüyü görmek mümkün. Değişik inanç ve kültürler sahip insanlarımız barışık bir şekilde bir arada yaşamaktalar.”

LAİKLİK ÜLKEMİZİ ÖNEMLİ KILMAKTA

“Türkiye Cumhuriyeti laikliğin yerleştiği bir ülkedir. Halkının büyük bir bölümünün Müslüman olduğu ülkemizde laikler, demokralar hepsi bir arada barış ve hoşgörü içerisinde yaşamaktalar. Bu yapı ülkemizi önemli kılmakta. Bu bir rahmettir. Bu yapımız tüm insanlığa bir mesajdır. Biz yanlışları büyüterek değil, düzelterek yol almaktayız. Her ülkede Türkiye\'den gelerek görev yapan din görevlilerimizi görmek mümkün. Bu görevlilerimizin doğru bir şekilde topluluklara öncülük ettiklerini görmek bizleri mutlu ediyor.”

HİZMETLERİMİZDE DAHA ŞEFFAF OLMALIYIZ

“Biz daha sivil, daha şeffaf hizmetler yapılmasını istiyoruz. Bu gün 5 büyük Avrupa ülkesinde görev yapan görevlilerimizin söylemleri ve hizmetlerinin kimseyi rahatsız etmediğini görüyoruz. Siz buraya gelen arkadaşlarımızın son derece seçilmişler olarak buralarda görev yaptıklarını düşünebilirsiniz. Gerek burada gerek ülkemizde görev yapan tüm görevlilerimiz özeldir. Bu arkadaşlarımızın hepsinin toplumu kucaklayan ve diyalogdan yana olduklarını söyleyebilirim.”

KADINLARIMIZ VE ÇOCUKLARIMIZ ÇOK ÖNEMLİ

“Kadınlarımız ve çocuklarımız hakkında yapmamız gerekenler var. Kadın ve çocuklarımızın en önemli sorunlarında onlara yardımcı olmalıyız. Eğitime, Çevre konusuna, ve entegrasyona önem veriyoruz.”

BİZ HİÇ BİR ZAMAN ENTEGRASYONA KARŞI OLMADIK

“Biz hiç bir zaman entegrasyona karşı olmadık. Biz din ve kültürler farklılığını bir olgu olarak görüyoruz. Yüce Rabbimiz Kuran\'da \'Biz dileseydik sizi tek millet olarak yaratırdık. Sizleri kabilelere ayırdık ki tanınasınız" buyurmakta. Dünyanın çeşitliliği çok sesliliği ve çok renkliliği bir realitedir. Müslümanlar kendi değerlerini koruyarak diğer toplumlarla entegre olabilirler.”

DİYALOG İKİ TÜRLÜDÜR

“Diyalog iki türlüdür. Bir insanın kendi iç dünyasıyla barışık olması. Kişi kendi dünyası ve Rabbiyle barışık olmalıdır. Diğer ikincisi ise içinde bulunduğu diğer toplumlarla diyalog oluşturarak, barışık içerisinde yaşamalıdır.”

AHLAKİ DEĞERLER İNSANLIĞIN ORTAK REFARANSI OLMALI

Diğer toplumlarla ilişkilerimizde toplumsal ahlak değerlerini ortak referans alabiliriz. Farklı din ve kültüre mensup kurumların ortak ahlaki değerlerle birbirlerine bağlanması gerekir. Tüm kurumlarımız bu konuda işbirliği yapmalıdır. Bu gün dünyanın kirlendiğini görüyoruz. En önemlisi ise, insanlık ruhunun kirlenmesi. Ahlak ve maneviyatı her yönüyle din farkı gözetmeksizin insanlara aktarmalıyız. Bu düşünceleri kendi hayatımızda da yaşamalıyız.

GÜZEL HİZMETLERDE ÖNCÜLERSİNİZ

“İnsanların birbirlerini anlamasında sizleri öncüler olarak görmekteyiz. Entegrasyon için herkesin sorumluluğu var. Paylaşılan sorumluluk duygusu taşımalıyız. Herkes kendi üzerine düşeni yaparsa sorunlar kendiliğinden çözülür. Bütün sorunları biz çözemeyiz. Ancak katkı yapabiliriz.”

AYRIMCILIĞA KARŞI MÜCADELE ETMELİYİZ”

“Kadın hakları sorunların da herkes çözüme katkı sağlamalıdır. Kız çocuklarına yönelik ayrımcılığa karşı herkes mücadele etmeli.”

KIZ ÇOCUKLARIMIZ MUHAKKAK OKUTULMALI

“Kız çocuklarımız muhakkak okutulmalı. Kavgadan yana değil, barıştan yana olmalıyız. Her zaman okuyan yazan olmalıyız. Daha çok okumalıyız. Okumanın yaşı ve cinsi olmaz. Biz kendi kültürümüzü bilgi üzerine bina etmeliyiz. Bilgi bizi toparlayan önemli bir değerdir.”


ARAŞTIRMA MERKEZİ KURMAK İSTİYORUZ”

“Belçika\'da sizlerin, sivil kuruluşlarımızın ve basının desteği ile de bir Araştırma Merkezi kurmak istiyoruz. Burada uzmanlar çalıştırmak istiyoruz. Bu kurumda sosyal alanlarda araştırmalar yaparak, sorunlara daha bilimsel katkılarda bulunacağımızdan daha saygın bir konuma geleceğiz.”

GÜÇLÜ TOPLUMLAR SAYICA ÜSTÜN OLAN DEĞİLDİR

“Güçlü toplumlar sayıca üstün olan değildir. Entelektüel yapısı güçlenmiş bilim adamlarımızla kendimizi daha iyi anlatır, daha iyi ifade ederiz. Din önderliği yarım bilgiyle olmaz. Din boşluğu farklı alanlar doğurmakta. Oluşturmayı planladığımız Araştırma Merkezimizde Belçika ve Avrupa\'da edindiğimiz tecrübe ve bilgi birikimlerini değerlendireceğiz. “

BASINIMIZA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞMEKTE

“Burada bilme dayalı yapacağımız çalışmalarımızın öneminin açıklanması ve duyrulması konusunda değerli basınımıza önemli görevler düşmekte. Biz Avrupa\'daki basınımızı yakından izliyoruz. Avrupalı yöneticilerin bizleri yakından tanımalarını istiyoruz" dedi.

****************

Toplumumuzun barışına, eğitim ve yaşam kalitesine katkıda bulunacak bu mesajların herkes tarafından iyi bir şekilde algılanması ve hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyor, Sayın Bardakoğlu’na ışıklar saçan bu güzel sözlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

www.belcikahaber.be
< TR>
                        
            
Haberi ve resimleri orijinal sitesinden okumak için tıklayınız

Yorumlar - Yorum Yaz
30 Cüz ve Mesajlar
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam159
Toplam Ziyaret3611544

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası