• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://plus.google.com/u/0/+VehbiAk%C5%9Fit
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
VEHBİ AKŞİT
Kategoriler
Site Haritası
Örnek Nesil
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33755.3589
Euro6.05236.0765
Aile Hayatı

Fransızca Site
İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
Vav ve Elif
İbrahim Halveti
ibrahim halveti

İyi Müslüman Olmak

İYİ MÜSLÜMAN, İYİ VATANDAŞ VE YASALARA SAYGILI OLMAK


 

Aziz Müslümanlar!

İslam tarihini incelediğimiz zaman Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.v.), bizleri hep iyi bir Müslüman olmaya çağırmış ve iyi Müslüman, iyi vatandaş olma konusunda uyarmıştır.

O Yüce Peygamber, Müslümanı tarif ederken, Müslüman namaz kılan, oruç tutan, hacca giden, zekat verendir diye tarif  etmiyor.

“Müslüman, elinden ve dilinden herkesin emin olduğu kimsedir” (1) diye tarif ediyor.

O Peygamber değil miydi ki, kendi devrinde anasına babasına, akrabalarına güvenmediği halde kıymetli eşyaların kendisine bırakıldı kimse… O Peygamber değil miydi ki, Kabe’nin tamirinden sonra Hacer-i Esved’i yerine koyma konusunda işi kan dökmeye kadar götürürken, hakemliği ile olayı kökünden çözen kişi….

İşte bu iki hadise bile, toplumda güven unsurunun ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Kendisine inansın inanmasın herkesin gönlünde bir “Emin” sıfatı ile anılmak. Ona “Muhammedül-Emin” dendi. Güvenilir Muhammed.

Muhterem Müslümanlar!

Peki biz toplumda niye “Muhammedül Emin gibi olmayalım. Niye herkesin parmakla gösterdiği örnek bir Müslüman olmayalım. İmkansızlıklar içinde, ahlakını en iyi şekilde yaşayan bir Peygamberin ümmeti olan bizler, onu taklit etmekle, onun bir sünnetini yerine getirmekle bahtiyar olmayalım.

O Peygamber bize haber veriyor:

“Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse diliyle değiştirsin Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir..”  (2)

O halde bu hadisi şerifi herkes kendisine göre uygulamaya kalkarsa, herkes üzerine düşen görevi yerine getirerek, bu hadisi gerçekleştirmeye kalkarsa, ortada kötülük gibi bir şey kalır mı?

 

 

 

 

 

Eğer ortada devletimizin koyduğu kanunlar var, insanlar da onlara saygı göstermiyorsa, ortada bir karışıklığın olması kaçınılmazdır.

Herkes, kanunlara uygun hareket ederse, kanunlar da uygulanırsa, bir sıkıntı bir problem kalmaz.

Muhterem Mü’minler!

Bazı kimseler, camiye devam eden cami cemaati Müslümanların kendilerine göre yapmış oldukları yanlış uygulamalardan hareketle, bütün Müslümanları itham altına alacak kadar ileri gidebiliyorlar. Dolayısıyla her Müslüman yaptığı hareketin bizleri yaratan Yüce Mevlâmız tarafından ilahi kameralarla kontrol edilip kayda alındığını hiçbir zaman unutmamalıdır. Böylece yapılan her hareket kontrol altında tutulmuş olur.

Değerli Müslümanlar!

Cenab-ı Allah’ın bizlere vermiş olduğu akıl nimeti sayesinde, iyi Müslüman olmak, iyi vatandaş olmak hiç de zor bir davranış değildir.

“Sizden biriniz, kendisi için arzu ettiği şeyi, din kardeşi için de arzu etmedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz” (3) buyuran Yüce Peygamberimiz, herkesin topluma faydalı olma iyi vatandaş olma noktasında görevlendirildiğini hatırlatmaktadır.

Ne mutlu iyi Müslüman iyi vatandaş ve kanunlara saygılı davrananlara…

------------------------------------------------

1. Buhari, İman,45; Müslim, İman 64,65;Ebu Davut, Cihad2; Tirmizi, Kıyamet 52, İman 12; Neai, İman,8,9,11

2. Müslim, İman,78; Tirmizi, Fiten 11; Nesai, İman 17

3. Buhari, İman 7; Müslim, İman 71-72; Tirmizi, Kıyamet 59; Nesai,  İman 19, 33; İbn Mace, Mukaddime 9


Yorumlar - Yorum Yaz


Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam509
Toplam Ziyaret1991172

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

30 Cüz ve Mesajlar
Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 21° 12°
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası