• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=5321561576
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
  • https://www.instagram.com/vehbiaksit
  • https://www.youtube.com/channel/UC5S_skAvSgjSjx7-XW1KjAw
VEHBİ AKŞİT

Vehbi Akşit Çekmeköy Müftüsü

Kategoriler
Site Haritası
ŞİFÂ-İ ŞERİF DERSLERİ
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Aile Hayatı

Fransızca Site

İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
İbrahim Halveti
ibrahim halveti
Vav ve Elif

Orada Filmi EleştirisiYapım:  2009  ~ Türkiye
Tür: Dram
Oyuncular: Dolunay Soysert ,  Sinan Tuzcu ,  Bahtiyar Engin ,  Füsun Erbulak ,  Erol Günaydin
Yönetmen: Melik Saraçoglu ,  Hakki Kurtulus
Senaryo: Melik Saraçoglu ,  Hakki Kurtulus
Yapımcı: Melik Saraçoglu ,  Hakki Kurtulus
Görüntü Yönetmeni: Eyüp Boz
Dağıtım: Özen Film
Süre: 1 saat 36 dk
Gösterim Tarihi: 25 Aralık 2009 (Türkiye)

Konusu: Çekirdek aileden oluşan parçalanmıs savrulmus eski İstanullu bir ailenin öyküsüdür. Kızı tarafından yerleştirildiği huzur evinde yaşamına son verilmiş yada ölmüştür 65 yaşındaki anne. Abla onca facia yaşamından sonra annesinin ölümüyle yıkılmıştır. Erkek kardeş ise yıllardır gelmediği ülkesine bianda dönmüştür.

Bir araya gelen aile annelerini defnettikten sonra Büyükadadaki aile evinde mutevazı bir hayat süren babayı bulurlar. Ve herkez bi şekilde içlerini döker.

Başka bir sitede filmin özeti. 

Eski İstanbullu bir ailenin çöküş hikayesidir "Orada"... Huzursuzluk girdabında yiten bir anne çerçevesinde dönen olaylar, baba, bir abla ve bir erkek kardeşten oluşan, savrulmuş bir çekirdek ailenin dramını anlatıyor. Huzurevinde yaşayan bir ölüm... Annenin ölmeye yatması, daha doğrusu kalp krizini tetikleyip vefat etmesi sonucunda, aile 24 saatliğine de olsa tekrar bir araya gelecektir. Anne, kızı tarafından yerleştirildiği İstanbul yakınlarındaki huzurevinde yaşamına son vermiş ya da en azından ölümünü çabuklaştırmış; kızı atlattığı onca badireden sonra kendine yeni bir yaşam kurmuşken annesinin vefatıyla sarsılmıştır. Oğul da yıllardır dönmediği ülkesine apar topar dönmüştür. Bir araya gelen abla-kardeş önce anneleri için son görevlerini yaparlar. Bu acılı süreç sonrasında Büyükada'daki aile evinde gözlerden uzak bir yaşam sürmekte olan babalarını bulur. Kısa süreliğine de olsa bir araya gelen aile fertleri, o güne dek konuşamadıklarını en sonunda konuşacak, bir nevi kozlarını paylaşacaklardır. Annenin yitimi zaten kopmuş olan bağların tekrar onarılmasına bir vesile olabilecek midir? 

http://www.beyazperde.com/filmler/film-186420/ Film Eleştirisi için yazdığım mektup:

Melik Saraçoğlu Beyefendi,

ORADA filminizi izledim. Ben yurt dışında Belçika'da görev yapan bir din görevlisiyim. Filmi izlerken, dini boyutlarını da incelemeye çalışıyorum. Acizane film hakkındaki eleştirimi sizlere iletmek istiyorum.

Bu filmi sitenizde incelediğimde, senaryosunun yabancı olduğunu gördüm. Yani Fransızca bir eserden Türkçe'ye uyarlanmış. Filmde, cenaze yıkama, cenaze namazı ve mezarlık sahneleri var.

Yani bu üç kavram dini kavram. Bu dini kavramların sinemaya uyarlanmasında dini konularda bilgisi olan bir imama sorulsaydı, bu hatalar olmazdı diye düşünüyorum.

1. Filmde cenaze yıkama sahnesi çok uzatılmış. Bir kere kurulama havlusunu getirmeniz gerekirdi, getirmediyseniz 20 lira ifadeleri hiç hoş olmamış. Şimdiye kadar seyrettiğim filmlerde erkek yıkama cenazeleri beş on saniye gösterilirken, bir kadının yıkanma sahnesinin 7 dakika sürmesi çok abes olmuş.

2. Cenaze namazı: Anladığım kadarıyla yönetmen olarak hiç mi cenaze namazı kılmadınız... Cenaze musalla taşına konur, İmam tek başına Euzü besmele çekmez, bir vakit namazı kılınır genelde, öğle namazı veya ikindi namazından sonra cemaat toplanır, Cenaze namazı farzı kifaye bir namazdır. Yani üç kişi kılsa yeter. Yani evlere şenlik. İmam olarak rol yapan artist de sanırım cahil, hiç cenaze namazı kılmamış. Cenaze namazında http://www.uzmantv.com/cenaze-namazi-nasil-kilinir buraya bakarsanız öğrenmiş olursunuz. Yani cenaze namazı kılınırken ilk tekbirde eller kulak hizasına kalkar. İkinci, üçüncü ve dördüncü tekbirlerde tekbirde el kaldırılmaz, eller bağlı olur yani.

3. Cenazenin gömülmesi esnasında sesli olarak duyduğum öne nas suresini okudu, sonra felak, Normalde önce felak sonra nas suresi okunur.

Filmlerinizde dini sahnelerde, bir dini danışmanın olması isabetli olur diye düşünüyorum.

Selam ve saygılarımla...

Vehbi AKŞİT
Kuşadası Müftüsü


Yorumlar - Yorum Yaz
30 Cüz ve Mesajlar
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam210
Toplam Ziyaret3637986

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası