• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://plus.google.com/u/0/+VehbiAk%C5%9Fit
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
VEHBİ AKŞİT
Kategoriler
Site Haritası
Örnek Nesil
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.34605.3674
Euro6.08926.1136
Aile Hayatı

Fransızca Site
İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
Vav ve Elif
İbrahim Halveti
ibrahim halveti

Başmakçı'da Sala Uygulaması

1998 yılında Afyonkarahisar İli Başmakçı İlçesine Müftü olarak atamam yapıldı.

Bulunduğum ilçede öncelikle gözlem yapmak istedim. Dikkatimi çeken bir husus cenazeler ile ilgili okunan salalar konusunda oldu.

Sabah saat 10.00 gibi sala okunuyor, Belediye ilan servisinden ise ölen kişinin kimliği ve cenaze namazının ne zaman kılınacağı konusunda bilgi veriliyordu.

İlanda genelde şöyle bir durum vardı. Sala saat 10.00 da verildiyse, cenaze namazı saat 11.00 de falan camide kılınacaktır şeklinde idi.

Bu durum alışık olduğumuz bir durum değildi. Mahalli bir gelenek diye düşündüm.

Önce ilçe merkezinde görev yapan din görevlileri ile bir toplantı yaptım. Bu durumun niye böyle olduğunu araştırdım. Yıllar boyu cenaze namazı hemen kılınsın, bir an önce kabre konulmasında acele edilsin şeklinde bir gelenek hakim olmuş. Bu sürdürülüyordu.

Ben de din görevlilerine, her ne kadar ölen kişinin mezara konmasında acele edilmesi sünnet ise de, cenaze namazının namaz vakti dışında değil de, bir vakit namazının peşinden kılınmasının Türkiye’de daha yaygın bir gelenek olduğu, böylece öğle veya ikindi namazı için camiye gelen cemaatin, namazın hemen peşinden kılınacak olan cenaze namazına iştirakin daha fazla olacağından bahisle, bu durumu değiştirmek gerektiği konusunda desteklerini istedim.

Kaymakam, Belediye Başkanı, cemaatin ileri gelenleri ile toplantılar yaptım. En azından cenaze vesilesi ile camiye gelen cemaatin okunacak Kur’an-ı Kerim, yapılacak olan vaazü nasihatten istifade etmesinin daha fazla olmasının önemli olduğunu, cenaze namazını kılacak cemaat sayısının daha fazla olacağından dolayı daha iyi olacağı konusunda ikna ettim.

Bu alt yapıyı hazırladıktan sonra, bir Cuma vaazında:

“Muhterem Cemaat,
Bu ilçeye Müftü olarak atandıktan sonra, dikkatimi çeken bir husus oldu. O konu hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum diyerek, konuyu uygun bir dille anlattım. Bundan böyle, cenazeniz olduğunda, saat 11.00 de değil, saat 15.00 te cenaze namazı kılınacak şeklinde değil, öğle namazını müteakip, ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılınacaktır, şeklinde izahatta bulundum. Cenaze namazına daha fazla katılım olacağı, daha çok dua edileceği ve en azından yapılacak vaazü nasihatten istifade edilecektir. Dedim.

1998 yılından beri Başmakçı’da salalar verilir ve cenazeler mutlaka bir namaz vaktinden sonra kılınır. 

Yorumlar - Yorum Yaz
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam673
Toplam Ziyaret1993357

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

30 Cüz ve Mesajlar
Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Anlık
Yarın
18° 18° 12°
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası