• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=5321561576
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
  • https://www.instagram.com/vehbiaksit
  • https://www.youtube.com/channel/UC5S_skAvSgjSjx7-XW1KjAw
VEHBİ AKŞİT

Vehbi Akşit Çekmeköy Müftüsü

Kategoriler
Site Haritası
ŞİFÂ-İ ŞERİF DERSLERİ
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
Aile Hayatı

Fransızca Site

İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
İbrahim Halveti
ibrahim halveti
Vav ve Elif

Başmakçı'da Sala Uygulaması

1998 yılında Afyonkarahisar İli Başmakçı İlçesine Müftü olarak atamam yapıldı.

Bulunduğum ilçede öncelikle gözlem yapmak istedim. Dikkatimi çeken bir husus cenazeler ile ilgili okunan salalar konusunda oldu.

Sabah saat 10.00 gibi sala okunuyor, Belediye ilan servisinden ise ölen kişinin kimliği ve cenaze namazının ne zaman kılınacağı konusunda bilgi veriliyordu.

İlanda genelde şöyle bir durum vardı. Sala saat 10.00 da verildiyse, cenaze namazı saat 11.00 de falan camide kılınacaktır şeklinde idi.

Bu durum alışık olduğumuz bir durum değildi. Mahalli bir gelenek diye düşündüm.

Önce ilçe merkezinde görev yapan din görevlileri ile bir toplantı yaptım. Bu durumun niye böyle olduğunu araştırdım. Yıllar boyu cenaze namazı hemen kılınsın, bir an önce kabre konulmasında acele edilsin şeklinde bir gelenek hakim olmuş. Bu sürdürülüyordu.

Ben de din görevlilerine, her ne kadar ölen kişinin mezara konmasında acele edilmesi sünnet ise de, cenaze namazının namaz vakti dışında değil de, bir vakit namazının peşinden kılınmasının Türkiye’de daha yaygın bir gelenek olduğu, böylece öğle veya ikindi namazı için camiye gelen cemaatin, namazın hemen peşinden kılınacak olan cenaze namazına iştirakin daha fazla olacağından bahisle, bu durumu değiştirmek gerektiği konusunda desteklerini istedim.

Kaymakam, Belediye Başkanı, cemaatin ileri gelenleri ile toplantılar yaptım. En azından cenaze vesilesi ile camiye gelen cemaatin okunacak Kur’an-ı Kerim, yapılacak olan vaazü nasihatten istifade etmesinin daha fazla olmasının önemli olduğunu, cenaze namazını kılacak cemaat sayısının daha fazla olacağından dolayı daha iyi olacağı konusunda ikna ettim.

Bu alt yapıyı hazırladıktan sonra, bir Cuma vaazında:

“Muhterem Cemaat,
Bu ilçeye Müftü olarak atandıktan sonra, dikkatimi çeken bir husus oldu. O konu hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum diyerek, konuyu uygun bir dille anlattım. Bundan böyle, cenazeniz olduğunda, saat 11.00 de değil, saat 15.00 te cenaze namazı kılınacak şeklinde değil, öğle namazını müteakip, ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılınacaktır, şeklinde izahatta bulundum. Cenaze namazına daha fazla katılım olacağı, daha çok dua edileceği ve en azından yapılacak vaazü nasihatten istifade edilecektir. Dedim.

1998 yılından beri Başmakçı’da salalar verilir ve cenazeler mutlaka bir namaz vaktinden sonra kılınır. 

Yorumlar - Yorum Yaz
30 Cüz ve Mesajlar
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam244
Toplam Ziyaret3623910

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası