• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/vehbiaksit
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=5321561576
  • https://www.twitter.com/vehbiaksit
  • https://www.instagram.com/vehbiaksit
  • https://www.youtube.com/channel/UC5S_skAvSgjSjx7-XW1KjAw
VEHBİ AKŞİT

Vehbi Akşit Çekmeköy Müftüsü

Kategoriler
Site Haritası
ŞİFÂ-İ ŞERİF DERSLERİ
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.357418.4309
Euro17.930618.0024
Aile Hayatı

Fransızca Site

İngilizce Öğreniyorum
Kaleiçi Camii sanal tur
Adım Adım Hac
İbrahim Halveti
ibrahim halveti
Vav ve Elif

2021 Mevlidi Nebi Açılış Konuşması

PEYGAMBERİMİZ VE VEFA TOPLUMU

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI AÇILIŞ KONUŞMASI

 

VEHBİ AKŞİT ÇEKMEKÖY MÜFTÜSÜ

17 EKİM 2021 PAZAR -ÇEKMEKÖY TURGUT ÖZAL KÜLTÜR MERKEZİ

 

Bizleri yoktan var eden, varlığından haberdar eden Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve senalar ediyorum.

Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa’ya ve bütün peygamberlere salat ve selam olsun.

Çekmeköy İlçe Müftülüğü olarak tertip ettiğimiz Mevlid-i Nebi Haftası konferansına teşrifinizden dolayı hepinize en kalbi şükranlarımı arz ediyorum.

Hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Sayın Kaymakamım,

Sayın Belediye Başkanım,

Sayın Garnizon Komutanım,

Sayın Emniyet Müdürüm,

İl Müftü Yardımcılarım,

İlçe Müftülerim,

Daire Amirlerim,

Basınımızın Değerli Mensupları,

Çekmeköy’de görev yapan din gönüllüsü meslektaşlarım,

Çok kıymetli hanımefendi ve beyefendiler,

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığımız, 2021 yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasını “Peygamber ve Vefa Toplumu” olarak tesbit etti.

Peygamber Efendimizin ömrü, vefayla ve ahdine sadakatle geçmiştir.

Ahde vefa, özellikle Allah’a karşı verilen sözü, Hazreti Peygambere ve insanlara karşı verilenleri yerine getirme sorumluluğu yükler insana. Onları İslam ahlakı çizgisine çeker, o çizgide bulunma ve hiç ayrılmama yükümlülüğünü yükler.

Hayatı boyunca, Rabbine, ümmetine, insanlığa, canlı cansız bütün varlığa karşı vefayı yaşayan, anbean vefa kuşanan Peygambere selam olsun.

Hicret esnasında, gül yüzünü Batha vadisinin dağlarına dönüp dönüp duran, Mekke’ye vefasını şehre ilan eden Peygambere selam olsun.

Elli yaşına yaklaştığı bir dönemde, annesi Âmine’nin kabrini ziyaret ettiğinde ağlayan, “Annemin bana olan şefkati ve merhametini hatırladım da onun için ağladım” diyen Peygambere selam olsun.

Vefat eden değerli eşi Hazreti Hatice’yi ömrü boyunca unutmayan, insani yönüyle ömrünce o mübarek zevcesinin yokluğunu hisseden, hissettiren Peygambere selam olsun.

Toplum olarak yaşadığımız bu zor günlerde “Benim mükafatım ancak alemlerin Rabbi olan Allah’tandır.” (Şuara, 29/127) şuuruyla kapı kapı dolaşan, gecelerini gündüzlerine katan din görevlisi, din gönüllüsü hocalarımız, “Vefa Destek Gurupları” nda ismini bir şeref madalyası takınarak yardım eli bekleyen insanımızın yanında olmuşlardır.

Günlerce, haftalarca sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri yaştaki kişilerle kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın alışveriş, temizlik ve sağlık kontrolü gibi ihtiyaçlarını karşılayan, çocuk parklarında, meydanlarda Cuma namazı kıldıran, her yönde ve her alanda manevi destek gayretiyle koşan, koşturan kürsünün, mihrabın ve minberin hizmetkârlarına selam olsun.

Kâbe’nin yeryüzünde bir şubesi olma vasfını sürdüren ulu mabetlerde, beş vakit toplanan vefalı, cemaate hizmet eden vefakâr hademe-i hayrata selam olsun.

Rabbimiz cümlemize, vefa gibi güzel bir haslete sahip olmayı, bu vefayı en başta kendisine ve Rasülüne karşı gösterebilmeyi ve Rasülünün bize göstermiş olduğu güzel yoldan gidebilmeyi nasip eylesin.

İnşaallah bugün Peygamber ve Vefa Toplumu konusunda bizleri bilgilendirecek değerli bir hocamızı davet ettik. Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanımız İdris Yavuzyiğit Hocamız aramızda. Kendisine hoş geldiniz diyorum. İdris Yavuzyiğit hocamız Çekmeköy’e yabancı bir isim değil. Kısa bir süre de olsa Çekmeköy Müftülüğünde Vaiz olarak görev yapmış. En önemlisi de Çekmeköy’den evli. Yani eniştemiz. Biz de bir vefa örneği göstererek Hocamızı Vefa Haftasında ağırlamak istedik.

Bugün Şahinbey Camiinde öğleden önce 21 hafızımız için Hafızlık icazet merasimi düzenlendi. Rabbim sayılarını artırsın diyorum.

Ayrıca bugün Peygamberimizin doğduğu Rebiulevvel ayının 11. Günü, 12. Geceye bağlayan gece Mevlid Kandilinizi idrak edeceğiz. Peygamberimizin bu doğum gecesini mevlid kandilinizi tebrik ediyorum.

Özellikle bu konferans programının yapılmasında müftülüğümüze bu güzel salonu tahsis eden Çekmeköy Belediye Başkanımız Ahmet Poyraz’a, vefakâr din gönüllüsü hocalarıma, Kur’an kurslarında görev yapan Kur’an Kursu Öğreticilerine, Çekmeköy Müftülüğü’nde bu program için çalışan mesai arkadaşlarıma ve en önemlisi bu programa katılan siz davetlilere, cemaatimize ve gençlerimize şükranlarımı arz ediyorum.

Konferansımızın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi hepinizin üzerine olsun.


Yorumlar - Yorum Yaz
30 Cüz ve Mesajlar
Ses Gazetesi Yazılarım
Hadislerle İslam
Günlük Program
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam713
Toplam Ziyaret3174896

Uymazsan Trafige

Dini Bilgiler
Google Translate
Her Güne Bir Ayet ve Hadis

Siyer Araştırmaları Merkeziİslam Ansiklopedisi
Hava Durumu
Diyanet Namaz Sitesi
Diyanet PDF
Kuran Elif Bası